​İzmir treninde patlama

İzmir’de Aliağa–Cumaovası seferini yapan İZBAN treninde patlama meydana geldi.
İzmir şehiriçi raylı ulaşım sistemi İZBAN treni seyir halindeyken Kemer-Alsancak istasyonu arasında bir vagonda patlama meydana geldi.

Tren otomatik olarak durdu, kapılar açıldı, yolcular panikle yakın olan Alsancak Garı’na koştu.
Bazı yolcuların hafif yaralandığı belirtilirken, patlamaya ilk tespitlere göre elektrik arkının neden olduğu belirtildi. Bazı yolcular da patlamanın etkisiyle şoka girdi.

Metro A.Ş. Genel Müdürü Sönmez Alev de elektrik arkının arızaya neden neden olduğunu açıkladı.

Açıklama şunlar kaydedildi; “İZBAN’ın TCDD’den iki yıl önce sürücüsüyle birlikte kiraladığı 10 tren setinden birinin elektrik aksamında arklanma (kıvılcımlanma) yaşandı. Trenin Alsancak İstasyonu’na girmesi esnasında meydana gelen arklanma nedeniyle, bazı yolcular paniğe kapılıp set kapılarını manuel açarak raylara inmeye çalıştı.

Anons ve yönlendirmeyi beklemeden yapılan bu hareket nedeniyle, trenden atlayıp raylara düşen yaşlı bir yolcumuzun bacağı kırılırken, iki yolcumuzun ise yüzünde hafif yaralanmalar meydana geldi.

İZBAN ekipleri, alevlenmenin ve yangın riskinin yaşanmadığı  arklanmaya anında müdahale ederek olayı önlediler. Trafik ise kısa sürede normal akışına döndü.

Yetkililer, böylesi durumlarda mutlaka anons ve yönlendirmelerin beklenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Trenler, üst düzey ve teknolojik güvenlik önlemleriyle donatılmıştır. Yolcularımızın bu gibi durumlarda mutlaka anonsları ve yönlendirmeleri takip etmelerini, raylara hiçbir şekilde inmemelerini  önemle hatırlatırız”

  :

  :

  :

  :

  "​İzmir treninde patlama" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete