​‘Poyrazköy’ kumpasında son!

84 tutuksuz sanığın yargılandığı "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat" davasında sona gelindi.
“Kafes eylem planı”, “Amirallere suikast”, “Gölcük’te ele geçirilen belgeler” ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticileri hakkındaki iddialara ilişkin dosyaların birleştiği, 84 tutuksuz sanığın yargılandığı “Poyrazköy’de ele geçirilen mühimmat” davasında sona gelindi.

MAHKEMENİN KARARINI BUGÜN AÇIKLAMASI BEKLENİYOR

Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce bugün görülecek davanın 38. celsesinde mahkeme heyetinin dosyayı karara bağlaması bekleniyor.

SAVCIDAN SANIKLARA BERAAT TALEBİ

Öte yandan davaya celse arasında savcı Sezai Öztürk esas hakkındaki mütalaasını sundu. 19 sayfalık mütalaada savcı Öztürk, aralarında emekli Binbaşı Levent Bektaş, Çağdaş Eğitim Vakfı eski başkanı Gülseven Yaşer ve emekli Tuğamiral Şafak Yürekli’nin de bulunduğu 83 sanığın “Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak”, “Cebir ve şiddet kullanarak yürütme organını ortadan kaldırmaya, kısmen veya tamamen görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek”, “Ergenekon silahlı terör örgütü ile doğrudan bağlantılı olarak Kafes operasyonu eylem planını hayata geçirmek üzere faaliyet yürüten yasa dışı örgütlenmede danışma kurulu adı altında emir ve komuta yetkisine haiz örgüt mensubu olmak”, “Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanununa muhalefet”, “Patlayıcı madde bulundurmak”, “Sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermileri satın alınması, taşınması, bulundurulması, tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme”, “Suç işlemeye alenen tahrik etme”, “Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek”, “Kişisel kullanım amacı dışında uyuşturucu madde bulundurmak” ve “Özel hayatın gizliliğini ihlal” suçlarından dava açıldığını ancak sanıkların üzerine atılı suçları işledikleri sabit olmadığı ve eylemlerinin kanunda suç olarak tanımlanmamış olduğu gerekçesiyle ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesini talep etti.

1 SANIK YÖNÜNDEN DÜŞME TALEBİ

Savcı mütalaasında sanık eski SAT Komandosu Deniz Kıdemli Başçavuş Saadettin Doğan hakkında “Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan cezalandırılması istemi ile kamu davası açılmış ise de sanığın nüfus kaydı itibariyle 27 Mayıs 2014 tarihinde vefat ettiğini belirtti ve hakkındaki kamu davasının düşmesine karar verilmesini istedi. Sanık Doğan Somali’nin başkenti Mogadişu’da düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti.

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "​‘Poyrazköy’ kumpasında son!" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete