Günün Videosu

Türkiye'de 13 yılda DSİ kanallarında 922 kişi boğuldu

Türkiye'nin 49 ilinde Devlet Su İşleri'ne (DSİ) ait sulama kanallarında 13 yılda toplam 922 kişinin hayatını kaybettiği, 235 ölümle Adana'nın ilk sırada yer aldığı açıklandı.
Adana Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, DSİ Genel Müdürlüğü'nce yerüstü ve yeraltı sularının zararlarını önlemek ve bunlardan çeşitli yönlerden faydalanmak maksadıyla inşa edilen tesislerin yerleşim yeri içerisinde bulunan kısımlarında can güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak korkuluk, tel çit ve ikaz levhaları gibi koruyucu yapılar projelendirilerek inşa edildiği, işletme aşamasında ise bakım ve onarımlarının gerçekleştirildiği hatırlatıldı.

Tesislerin inşa edildiği yıllarda yerleşimin olmadığı vurgulanan açıklamada, "Zaman içerisinde yoğunlaştığı bölgelerde kanal ve depolama tesislerinde akan ya da durağan su kütleleri ile tesislere ulaşım yolu olarak kullanılan servis yollarının maksatları haricinde kullanılması bölge halkının can güvenliği açısından risk oluşturabilmektedir. DSİ Genel Müdürlüğü'nce inşa edilen tesislerimizde alınan tüm önlemlere rağmen son 13 yılda 49 ilde, 922 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir, Boğulma vakalarının yüzde 78'i Adana, Şanlıurfa, Konya, Osmaniye, Mersin, Samsun, Aydın,Van, Elazığ ve Eskişehir'de meydana gelmiş ve bu kentlerde 719 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir" denildi.

EN ÇOK ÖLÜM ADANA'DA

En çok boğulmanın 235 olayla Adana'nın başı çektiği vurgulanan açıklamada, Şanlıurfa'da 132, Konya 113, Osmaniye'de 67, Mersin'de 41, Samsun'da 36, Aydın'da 36, Van'da 20, Elazığ'da 20 ve Eskişehir'de 19 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Kaynak: BirGün

  :

  :

  :

  :

  "Türkiye'de 13 yılda DSİ kanallarında 922 kişi boğuldu" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete