İnternet yasaklarını delip 63 milyon dolar kazandı!

16 yaşındayken okulunun bilgisayar ağında öğrencilerin müzik ve oyun sitelerine erişiminin engellemesine kızan Jack Cator, yasağı delmenin yolunu buldu.
16 yaşındayken okulunun bilgisayar ağında öğrencilerin müzik ve oyun sitelerine erişiminin engellemesine kızan Jack Cator, yasağı delmenin yolunu bulduğu web sitesi HideMyAss.com sayesinde 63 milyon dolarlık servetin sahibi oldu. 2009 yılında okulu bırakan Cator, bugün 63 milyon dolarlık bir servetin sahibi...

BBC’nin haberine göre 2005’te okulun sistemini ‘bypass’ etmek için kendi sanal özel ağını (VPN olarak da bilinen Virtual Private Networks) kuran Cator, ‘Kıçımı Gizle‘ anlamına gelen ‘Hide my ass‘ adlı websitesini kurdu.

Bugün dünya çapında 2 milyondan fazla müşterisi olan şirketin yıllık geliri 17 milyon doları, kârı ise 3 milyon doları aştı.

KOMİSYON ALARAK PARA KAZANIYOR

2009’da tüm vaktini şirkete ayırmak için okulundan ayrılan Cator, Londra’da bir de büro açtı. Yaklaşık 100 çalışanı olan şirket, kendi ağı üzerinden başka web sitelerinden alışveriş eden olduğunda, o web sitesinden komisyon alarak para kazanıyor. Cator hisselerini satmasına rağmen, şirketin genel müdürü olmaya da devam ediyor.

SANSÜRÜ DELMEYE YARIYOR

Hide My Ass, Türkiye’dekine benzer şekilde devletlerin getirdiği sansür uygulamalarında internet kullanıcılarının yasakları delmesini sağlıyor.

  :

  :

  :

  :

  "İnternet yasaklarını delip 63 milyon dolar kazandı!" hakkında Tweetler

  DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete