Video oyunları oynayarak 1 milyon dolar kazandı

Birkaç yıl öncesine kadar McDonalds'ta hamburger çeviren bir genç, bugün yılda 1 milyon dolar kazanan, başarılı bir video oyuncusu. Ancak gelecekle ilgili ciddi kaygıları da var.
Bu haberimiz video ve konsol oyunlarına gönül vermiş, bu yüzden anne ve babası tarafından sürekli azarlanan kişiler için geliyor...
Rekabetçi oyunlar oynayanlar bunu oturduğu yerden yapıyor olabilir. Ancak bu ter dökmedikleri anlamına gelmiyor; gerçekten bu işe emek verenler tonlarca para bile kazanabiliyor.
Bunlardan bir tanesi de, birkaç yıl öncesine kadar McDonald‘s’ta çalışan, şimdi ise video oyunları oynayarak yılda 1 milyon dolar (2,232 milyon TL) kazanan 22 yaşındaki bir genç. E- spor dünyasının bugünlerde en büyük isimlerinden biri olan bu kişi, aynı zamanda “Nadeshot” olarak da bilinen Matt Haag'dan başkası değil. Genç adam "Call of Duty" adlı aksiyon oyunları serisinin ustası. Aynı zamanda OpTic Gaming grubunun bir üyesi de olan Haag, Red Bull’la da sponsorluk anlaşması yaptı.


UZMANLAR BEYNİNİ VE VÜCUDUNU YAKINDAN TAKİP EDİYOR

New York Times’dan Conor Dougherty’nin yaptığı habere göre Matt Haag daha 3 yıl önce McDonalds’da hamburger çeviriyordu. Öte yandan video oyunları oynamak da, ciddiye alınması gereken bir iş. Dougherty’nin haberine göre Matt Haag ve takım arkadaşları gün içerisinde saatlerce pratik yapıyorlar. Video oyunlarının Haag’in beynindeki etkilerini anlayabilmek için “spor teknolojistleri” olarak bilinen uzmanlar da saatlerce genç adamın beyin aktivitelerini inceliyor. Aynı zamanda beslenme uzmanları da Matt Haag’in sağlıklı beslenmesi ve yeterince egzersiz yapabilmesi için ona yardım ediyor.

Rekabetçi bir ortam olan online oyun dünyasında büyük paralar döndüğünü düşününce, bu saydıklarımız kulağa çok da ilginç gelmiyor. Bir grup Koreli küçük çocuk, Ekim ayında "League of Legends" adlı başka popüler bir oyunu oynayarak 1 milyon dolar kazanmıştı. Üstelik tüm dünyadan milyonlarca kişi, onların oyununu ilgiyle izledi.

Amazon tarafından bu yılın başında 1 milyar dolara satın alınan Twitch gibi internet sitelerinden ya da sosyal medya aracılığıyla ünlü olan oyun severler, Haag gibi sponsorluğun ve turnuva birinciliğinin dışında video akışlarından da para kazanabilirler. Times’ın söylediğine göre Matt Haag sadece YouTube sayesinde bile yaklaşık 700.000 bin dolar (1.562.960 TL) kazanacak gibi görünüyor. Major League Gaming adlı site Matt Haag’le sitelerinde özel akışını yapması için sözleşme imzaladı. Times’ın haberine göre Haag sadece turnuva ve sponsorlukla bile şimdiden 1 milyon dolar kazandı.GELECEK KONUSUNDA KAYGILI

Hızla edilen bir başarı bir o kadar hızlı yok olabilir.

The New York Times’a “Günde en az 10 kere gelecek hakkında düşünüyorum” diyen Matt Haag sözlerine şöyle devam etti “Bütün bunlar bir gün biterse ne olur diye düşünüyorum. Herhangi bir sebepten dolayı insanlar yarın canlı yayınımı dinlemeseler mesela? Ya da yarın YouTube videolarıma tıklamayı bırakırlarsa ne olacak? Eğer takımım pratik yapmazsa ve eskisi kadar iyi performans gösteremezsem ve bırakmak zorunda kalırsam? Peki ya akli dengemi yitirdiğim için daha fazla yarışmak istemezsem, emekli olmak istersem, o zaman ne olur?”

Öte yandan Haag, rakiplerinin ne düşündüğünü umursamıyor. Babasının 1 yılda kazandığının birkaç katı para kazandığını söyleyen Haag, bu yılın başında kendine 3 bin dolarlık (yaklaşık 6.700 TL) bir saat almış. Şu anda sadece, işini yapmaya devam edebilmek istiyor.


  :

  :

  :

  :

  "Video oyunları oynayarak 1 milyon dolar kazandı" hakkında Tweetler

  DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ