Yeni diye açıklanan Mars bulgularını Sovyetler on yıllar önce keşfetmiş

NASA'nın Mars'ın atmosferine dair açıkladığı "yeni" bulguların, on yıllar önce Sovyetler Birliği'ndeki bilim insanları tarafından ortaya konduğu ortaya çıktı.
Geçtiğimiz haftalarda NASA'dan bilim insanları Mars'ın atmosferinin nasıl yok olduğuna dair "yeni" bulgularını açıklamışlardı. Ancak açıklanan bilgilerin tümünün daha önce Sovyetler Birliği'ndeki bilim insanları tarafından ortaya konduğu ortaya çıktı.

Mars'ın atmosferinin nasıl yok olduğuna dair bilgilerin ve ölçümlerin daha önce Sovyetler tarafından yürütülen uzay programıyla zaten keşfedildiği bildirilirken, Rusya Bilimler Akademisi Uzay Araştırmaları Enstitüsü (IKI RAS) çalışanları, NASA'nın açıklamalarının 40 yıldır bildikleri gerçekler olduğunu söylüyor.

Sovyetler Birliği'nin Mars-2, Mars-3 ve Mars-5 araçlarıyla Mars atmosferinde incelemeler yaptığı aktarılırken, Mars'ın atmosferinde saniyede kaç gram kayıp yaşandığının da ölçüldüğü bildiriliyor.

Ölçümlerin sonrasında da 1988 yılında Phobos 2 isimli Sovyet aracı tarafından doğrulandığı da belirtilirken, Sovyetlerin Mars atmosferindeki kayıplara dair araştırmalarının Planetary and Space Science dergisinde yayımlandığı da söyleniyor.

Sovyetlerin güneş fırtınaları ve Mars atmosferi arasındaki ilişkiden de haberdar olduğu ve 1984 yılında Leo Green'in konuyla ilgili araştırmalarını yayımladığı da duyuruluyor.

Kaynak: haber.sol.org.tr

  :

  :

  :

  :

  "Yeni diye açıklanan Mars bulgularını Sovyetler on yıllar önce keşfetmiş" hakkında Tweetler

  DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete