Türkiye'de öğretmen olmak...

Türk Eğitim-Sen, öğretmenlerin sosyo-ekonomik durumları konusunda anket yaptı. Ankete 21 bin 313 öğretmen katıldı. İşte o araştırmanın çarpıcı sonuçları...
Anket sonuçlarına göre, öğretmenlerin yüzde 79’u bankalardan kredi çekti. Bunlardan yüzde 41’i borcunu ödeyemiyor. Öğretmenlerin yüzde 86.6’sının son bir yıl içinde alım gücü de azaldı.

Yüzde 27’si ek iş yapan öğretmenler, “En büyük lüksünüz nedir?” sorusuna ‘’Tatile gitmek’’ cevabını verdi. Yapılan ek işler arasında boya badana, gece bekçiliği ve garsonluk da var.

Ankete katılanların yüzde 56.4’ü, öğretmenlik mesleğinden istifa etmeyi düşündüğünü de açıkladı. Bunun nedenini ise ‘’Siyasi baskı, adam kayırmacılık, yandaş uygulamalar, ekonomik sorunlar, öğrenci ve velilerin olumsuz tavırları’’ olarak izah etti.

GÖÇMENLİK BAŞVURUSU

Ankete katılanların yüzde 41.4’ü ise öğrenci ya da veli tarafından şiddete maruz kaldığını açıkladı. Öğretmenlerin yüzde 69.9’u sözlü, yüzde 19.2’si psikolojik, yüzde 10.6’sı fiziksel, yüzde 0.3’ü de cinsel şiddete maruz kaldığını belirtti. Ankete katılanların yüzde 5.2’si ‘’Göçmenlik için başvuru yaptığını ‘’ da açıkladı.

Anket sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, ‘’Milli Eğitim Bakanlığı’nın vurdumduymaz tavırları, çözüm yerine çözümsüzlükle sonuçlanan icraatları, eğitim camiasında yılgınlığa neden oldu. Eğitim camiasında son yıllarda yaşanan baskı, adam kayırma, kadrolaşma çalışmaları, öğretmenlerin verimini ve başarısını etkiledi’’ dedi.

Kaynak: sozcu.com.tr / Ankara
  • murat korkmaz
    her sene salya sümük. murat korkmaz - 21 Kasım 2015 evet yine bir öğretmenler günü öğretmenler salya sümük ağlıyor, dileniyor.çıraklık okullarında 28 yaşında meslek öğretmeni koordinatörlük yapıyorum ayağı ile 4500 tl civarında maaş alıyor,,yetmedi 4.sınıftan 12 sınıfa kadar okullarımız da öğretmenler tüccar olmuş öğrencilere ders de neyi öğretemiyorlar da kendi öğrencilerine saati en az 100 lira olmak üzere bu rakam 200 liraya kadar bu ücret alıyorlar ders veriyorlar.hepsi dışarıda ders kovalıyor bazı utanmazlar sınıfta bilinçli olarak ders anlatmayıp çocuklar sınavda düşük not alınca çocuğunuzun çok eksiği var ek ders olması lazım diyor.bazı hocalar birbirleri arasında veli-öğrenci paslayarak bu işi kurnazca yapıyor.hala utanmadan salya sümük ağlıyorlar, bu kaliteye bu kadar maaş çok bile.işte okullar işte sbs sonuçları işte ygs-lgs sonuçları..ders anlatmasını bilmeyen çoğunluk olan öğretmen grubu var.artık eski idaalist öğretmenler artık yok.

:

:

:

:

"Türkiye'de öğretmen olmak..." hakkında Tweetler

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ

KARŞI VİDEO
https://twitter.com/KarsiGazete