Apple 250 uygulamayı App Store'dan kaldırdı

Son haftalarda Android ve Apple ile ilgili çok sayıda güvenlik krizi patlak verdi.
Android tarafında Stagefright, Apple tarafında ise XcodeGhost ve YiSpector virüsleri kullanıcıların canını oldukça yaktı. Özellikle Android tarafında Türkiye’deki telefonların %10’unun tehlike altında olduğu paylaşılmıştı.

Apple’a yakın kaynaklar tarafından rapor edilen yeni gelişme ise sevindirici. Apple, App Store isimli iOS uygulama marketinden 256 adet uygulamayı kaldırdı. Kaldırılma gerekçesi ise güvenlik. Hangi uygulamaların kaldırıldığı tek tek açıklanmadı ancak sebebi detaylıca paylaşıldı.

Çin ve uzak doğu bölgesindeki yayıncılar tarafından kullanılan bir SDK, iOS cihazlar için güvenlik sorunu oluşturuyordu. Söz konusu SDK ile ilgili Apple daha önce bazı kısıtlamalar getirmişti ancak gözden kaçan uygulamalar olmuş. Youmi isimli SDK’yı kullanan 256 adet uygulama tespit edildi. Bu uygulamaların toplamda 1 milyondan fazla indirilme sayısına sahip olduğu söyleniyor. Şimdiye kadar bu uygulamaları indirenlerle ilgili yapacak bir şey yok ancak bundan sonra artık indirilmesi söz konusu olmayacak.

SDK’nin içerisindeki bazı zararlı kodların, iOS cihazların gözetlenmesine ve kişisel bilgilerin üçüncü kişilere ulaşmasında köprü görevi gördüğü söyleniyor. Özellikle güncel iOS sürümü kullanmayan cihazlarda bu durum daha tehlikeli. Ele geçirilebilen kişisel bilgiler arasında e-posta adresi ve Apple ID de var.

  :

  :

  :

  :

  "Apple 250 uygulamayı App Store'dan kaldırdı" hakkında Tweetler

  DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete