close

Emekçiler AKP'yi uyardı

Türk-İş Bölge Temsilciliği tarafından düzenlenen yürüyüşe katılan emekçiler ‘Kıdem tazminatıma dokunma’ diyerek uyardı
Türk-İş Bölge Temsilciliği, AKP Hükümetin özel istihdam büroları eliyle ‘kiralık işçi’ dönemini başlatmak istemesi ve işçilerin aldığı kıdem tazminatını fona devretmeyi yeniden gündeme getirmesi üzerine İzmit kent merkezinde büyük bir yürüyüş düzenledi.

KİTLESEL BASIN AÇIKLAMALARI

Daha önce ‘Kıdem tazminatı kırmızı çizgimiz, gerekirse genel greve gideriz’ açıklaması yapan Türk-İş’in 6 ilde aldığı ‘kitlesel basın açıklamaları’ kararı uyarınca Eskişehir’den sonra ikinci eylem İzmit’te, binin üzerindeki işçinin katılımıyla gerçekleşti.

Türk-İş’e bağlı sendikaların İl başkan ve temsilcilerinin katıldığı eylemde işçiler, “Kıdeme uzanan eller kırılsın” ve “Hükümet şaşırma sabrımızı taşırma” şeklinde sloganlar atarak iktidara mesaj verdi.

KÖLE DÜZENİ

Akşam saatlerinde İzmit Merkez Bankası önünden başlayan yürüyüşün son bulduğu Sabri Yalım Parkı’nda kitle adına basın açıklamasını Türk-İş Bölge Temsilcisi Adnan Uyar okudu. Uyar açıklamasında, kıdem tazminatının tasfiyesine yönelik girişimlere cevaplarının ‘grev’ olacağını söyledi.

Uyar’ın açıklaması özetle şöyle; “Bugün Türk-İş olarak yaşadığımız olumsuzlukları haykırmak, taleplerimizi dile getirmek için bir aradayız. İzlenen politikalarla ülkenin geleceğine ipotek istenmektedir. Çalışanlara köle düzeni şartları dayatılmaktadır. Çalışanların hak ve özgürlüğünü daha da kısıtlamak, yaşama düzenini geriletmek, sendikaların gücünü ve etkinliğini azlatmak için sistemli bir kampanya yürütülmektedir. Buna müsaate etmeyeceğiz.

KIRMIZI ÇİZGİ AŞILIRSA GENEL GREV OLUR

Sermaye kesimi hükümet eliyle işçilere karşı yeni saldırı hazırlığında. Özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulması için hazırlanan tasarı ilgi komisyonda kabul edildi. Amaç, sendikasız, örgütsüz, güvencesiz sömürü düzenin pekiştirmek. Kıdem tazminatı hakkının ortadan kaldırılması niyeti ısıtılıp ısıtılıp işçinin karşısına çıkıyor.

Kıdem tazminatı hakkı bıçağın kemiğe dayandığı noktadır. Kimse bu hakka el uzatmaya çalışmasın. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisidir.Türk-İş Genel Kurulu’nun kıdem tazminatının fona devredilmesi, sürenin azaltılması gibi bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik girişimin karşısında cevabı genel grev olacaktır.

Kaynak : Odatv.com / Mustafa K. Erol

  :

  :

  :

  :

  "Emekçiler AKP'yi uyardı" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇALIŞMA HAYATI HABERLERİ