İş 'kazaları'nda korkunç rekor

​İstanbul İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre henüz 2 ayını geride bıraktığımız 2015’te en az 206 emekçi yaşamını yitirdi.
Bu rakam bin 886 işçinin yaşamını yitirdiği 2014 yılının ilk 2 ayında 185’ti. Çalışma hayatında adı facialarla özdeşleşen 2014’te ortaya çıkan ‘kara tablo’, 2015’te de sürüyor.

İSİG Meclisi’nin gazetelerden ve emek-meslek örgütlerinden gelen bilgiler ile emekçiler ve emekçi yakınlarının bildirimleri ışığında hazırladığı ‘İş Cinayetleri Raporu’na göre 2015 yılının ilk iki ayında en az 206 işçi çalışırken yaşamını yitirdi.

Ocak ayında en az 125 emekçinin, Şubat ayında ise 81 emekçinin hayatını kaybettiğini gözler önüne seren verilere göre, emekçi ölümleri inşaat, taşımacılık, tarım ve enerji işkollarında yoğunlaşıyor.

BİR GÜNDE 7 EMEKÇİ TOPRAĞA VERİLDİ

Geçtiğimiz yıl Ocak ayında 101 işçi hayatını kaybederken, 2015 yılının ilk ayında bu rakam daha da arttı. 125 emekçi mesai esnasında canından oldu.

2014’ün Şubat ayında 84 emekçi iş kazasında ölürken, 2015 Şubat’a gelindiğinde en az 81 emekçi yaşamını yitirdi. Emekçi ölümlerine yönelik kara tablo Mart ayında da değişmedi.

Mart ayının ilk 7 günüde 8 emekçi hayatını kaybederken sadece Parşembe günü 6 ayrı kazada 7 işçi toprağa verildi.  

İş kazalarında hayatını kaybeden işçi ailelerinin bir araya geldiği ‘Adalet Arayan İşçi Aileleri Platformu’na hukuki destek sağlayan hukukçu Erbay Yucak, çalışma hayatındaki ölümlerini değerlendirdi.

İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı konusunda 6331 sayılı yasaya ekler içeren yasa taslağının TBMM’ye sunulduğunu belirten Yucak, “İş cinayetlerini önlemek adına mevzuatta belirtilen hükümler caydırıcı bir biçimde uygulanmıyor.

Tablonun değişmemesinin en büyük nedeni bu. Kamusal denetim mercileri ve işveren ya da denetim aracıları gibi diğer denetim mekanizmaları etkin değil.

Her iş cinayetinden sonra ortaya atılan söylemleri yalanlayan bir tablo söz konusu. Sorumluluk sahiplerine hukuki manada caydırıcılık hissetirilmiyor” diye konuştu.

Kaynak: Arif Balkan / Milliyet 

  :

  :

  :

  :

  "İş 'kazaları'nda korkunç rekor" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇALIŞMA HAYATI HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete