SGK milyonları mağdur etti

Milyonlarca kişi Genel Sağlık Sigortası (GSS) mağduru oldu.
Borcu olanlara yapılan yapılandırma sayesinde SGK'nın yaptığı yanlışlar da gün yüzüne çıktı. Karara göre; erkeklerde 25 kadınlarda ise yaş sınırı yok. Ancak buna rağmen milyonlarca kişi SGK'ya borçlu görünüyor.

GELİR DURUMUNA GÖRE ÖDEME

GSS yani en basit tanııyla sigorta olmayanlara devletin yaptığı sağlık sigortası. 2012 yılında alınan kararla zorunlu hale getirilen GSS'ye gelir durumuna göre ödeme yapılıyor. Bunun için de bağlı olunan Kaymakamlıktan 'Gelir Testi' yaptırmak gerekiyor. 

MEĞER YILLARDIR BORÇLUYMUŞUZ

Torba Yasa ile gelen borç yapılandırma bir gerçeği de ortaya çıkardı. SGK verilerine göre milyonlarca kişi borçlu ama kimsenin bundan haberi yok. Herhangi bir bilgilendirme sistemi bulunmayan SGK kimilerine 3 bin TL kimilerine 5 bin TL borç çıkardı.

SİGORTALI OLDUĞU DÖNEMDE BORÇLU ÇIKANLAR BİLE VAR

Hatta sigortalı çalıştığı dönemlerde borçlu çıkanlar bile var. Bu hatayı düzelmek için iş yine vatandaşa düşüyor. Bağlı bulunulan SGK'ya giderek borç gözüken döneme ait itirazların bulunduğu belgeleri sunmak yeterli. Örn; 25 yaş altı erkek borçlu göründüğü dönemde öğrenci ise bu borcu sildirebiliyor.(Kadınlarda yaş sınırı yok)

2-3 GÜNLÜK BİLE BORCUNUZ ÇIKABİLİR

İş değişimi sırasında 1 hafta 10 gün işsiz ve sigortasız kalınabiliyor. SGK kimilerinde bu günleri bile hesaba katmış. Hatta erkeklerde mezuniyet tarihi ile işe giriş tarihi arasındaki dönem de önemli Yani 2-3 günlük borcunuz bile çıkabilir.

Borçlu olup olmadığınızı nternet üzerinden öğrenebiliyorsunuz. Kişisel bilgilerinizle giriş yaptığınız sayfada borcun tümn detayları hangi aya ve yıla ait olduğu, tutarı gibi bilgiler yer alıyor.

GSS BORÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ...

Borçlu gözükülen tarihlerde çalışıyorsanız bunu kanıtlamanız gerekiyor. Bağlı olduğunuz SGK'dan sildirme işlemini yapabiliyorsunuz.Ancak eğer borçluysanız şuan sigortalı çalışsanız dahi Kaymakamlık'tan gelir testi yaptırmak zorundasınız. Çünkü borcun tutarı yapılan gelir testine göre belirleniyor.  

 

  :

  :

  :

  :

  "SGK milyonları mağdur etti" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇALIŞMA HAYATI HABERLERİ