Hava durumu haftasonu herkesi şaşırtacak

Meteorolojinin yaptığı hava durumu tahminlerine göre haftasonu Türkiye bahar havası yaşayacak. İstanbul, İzmir, Sakarya, Zonguldak, Samsun, Antalya ve Ankara'da 22 dereceye varan hava sıcaklığı görülecek.
Türkiye'de hava sıcaklığı, kuvvetli lodos fırtınası nedeniyle hafta sonunda ve Pazartesi günü ülke genelinde mevsim normallerinin yaklaşık 6 ila 12 derece üzerinde seyredecek.

BAHAR HAVASI OLACAK

Lodosun sıcaklıkları yükseltmesiyle birlikte haftasonu bahar havası yaşanacak. En yüksek hava sıcaklığının 1 Şubat Pazar ve 2 Şubat Pazartesi günleri Ankara'da 16, İstanbul'da 20, Sakarya'da 24, İzmir'de 21 Antalya'da 19, Kocaeli, Zonguldak ve Samsun'da ise 22 dereceye ulaşması bekleniyor. Kuvvetli lodosun etkisini kaybetmesiyle Salı günü sıcaklıklar azalacak.

HAFTAYA YİNE FIRTINA GELECEK

6 Şubat Cuma günü gelecek yeni yağışlı sistemin, Cumartesi günü ülkenin iç ve batı bölgelerini kapsayan büyük bölümünde yağmur ve sağanağa neden olacağı, yağışların Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Manisa ve Antalya'da fırtınayla birlikte kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

BUGÜNDEN İTİBAREN LODOS VAR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türkiye'nin batı bölgeleri bugün öğle saatlerinden itibaren kuvvetli bir alçak basınç sisteminin etkisine girecek.

Rüzgarın şiddetini arttırarak, bugün akşam saatlerinde Marmara ve Kıyı Ege'de, Cumartesi ve Pazar günleri Ege Bölgesi, Batı Akdeniz, İç Anadolu Bölgesi ile Batı ve Orta Karadeniz'de güney ve güneybatı yönlerden (Kıble ve Lodos) fırtına (60-80 km/saat hızda), Marmara bölgesinde ise tam fırtına (80-100 km/saat hızla) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Pazartesi günü de fırtınanın etkisini azaltarak devam etmesi bekleniyor.

SOBA ZEHİRLENMESİ VE KAR ERİMESİNE DİKKAT

Kuvvetli lodos fırtınası ve hava sıcaklıklarındaki hissedilir derecedeki artış ile yüksek kar örtüsü bulunan dağlar ile Uludağ, Kartepe, Kartalkaya, Ilgaz, Davraz gibi kayak merkezlerinde kar erimeleri meydana gelebileceğinden yağışla birlikte ani sel ve taşkın riski bulunuyor.

Kar erimeleri, soba ve doğalgaz kaynaklı karbonmonoksit zehirlenmeleri, kara, hava ve deniz ulaşımında meydana gelebilecek aksamalar, ağaç ve direklerin devrilmesi ile çatı uçmalarına karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

HAFTASONU HARİTALI HAVA DURUMU TAHMİNİ

31 OCAK CUMARTESİ HAVA DURUMU1 ŞUBAT PAZAR GÜNÜ SICAKLIK 20 DERECEYİ GEÇİYOR


İGDAŞ'dan hayati uyarı!

  :

  :

  :

  :

  "Hava durumu haftasonu herkesi şaşırtacak" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇEVRE HABERLERİ