close

İBB'den ağaç kesimi açıklaması

İstanbul Emirgan'da manzaraları engelledi gerekçesiyle kesildiği iddia edilen ağaçlarla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden bir açıklama geldi.
İstanbul Emirgan’da mekanların manzalarını engellediği için ağaçların kesildiği iddiaları sosyal medyada büyük yangı bulmuş ve o iddiaların asılsız olduğu, kesimin sahil genişletme çalışmalarından kaynaklandığı ortaya çıkmıştı. Büyükşehir Belediyesi ise bu konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

AĞAÇLAR KURUDUĞU İÇİN KESİLDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Emirgan’da kesilen ağacın, tüm çalışmalara rağmen kurumasının ardından kesildiğini bildirdi.

İBB Park ve Bahçeler Daire Başkanı İhsan Şimşek, Emirgan’da kesilen ağaca ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı olarak görevlerimizden birisi de ağaçları kontrol etmek. Bu ağaçları korurken vatandaşların can güvenliğini de sağlamak belediyemizin görevlerinden bir tanesi” ifadelerine yer verdi.

HERHANGİ ANITSAL BİR DEĞERİ YOK

Bu çalışmanın ağaç yetişme şartlarına çok uygun olmayan ve sahil kesimlerinde tuz baskısına, yoğunluğuna ve serpintisine maruz kalan bölgelerde yapıldığını aktaran Şimşek, şunları kaydetti:

“Emirgan’da yapılan bu çalışmada herhangi bir anıtsal değeri olmayan dişbudak ağacı iki yıl evvel kurumaya başlamıştı. Hayata döndürebilmek için belirli ilaçlamalar ve budamalar yapıldı. Çalışmalardan cevap alınamadı ve kurudu. Ekiplerimiz, orman mühendislerimiz ve orman fakültesinden hocalarının da gelip incelemesinden sonra kaldırıldı. Bu sabah da yerine sahil kesimlerine uygun, tuz baskısına uygun, 20 yaşında bir ılgın ağacı dikildi. Bu çalışma İstanbul’da ve bütün şehirlerde uygulanan bir çalışmadır.”

  :

  :

  :

  :

  "İBB'den ağaç kesimi açıklaması" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇEVRE HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete