TOKİ Çeşme’ye 'gecekondu' inşa ediyor!

TOKİ Çeşme Reisdere’de tartışmalı toplu konut projesinin kaçak olduğu ortaya çıktı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 19 Mart 2015’te İdare Mahkemesi kararıyla iptal edilen ve “Bürokrat yazlıkları” olarak da eleştirilen Çeşme Reisdere TOKİ konutlarıyla ilgili plan yapma yetkisini kullanarak projeyle ilgili yeniden çalışma başlattı. Meslek odaları, yerel yönetim ve halkın tepki gösterdiği, bölgenin betonlaşmana yol açacak projeye onay veren Bakanlık’ın hukuk tanımaz tavrı tepki çekti.

PLAN GELMEDEN İNŞAAT BİTTİ

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Çeşme’deki TOKİ projesi yargının iptal kararına rağmen devam ederken, imar planlarında yaşanan kriz ise bitmiyor.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin 40 hektarlık alanda yüzde 500’lük inşaat yoğunluğu artışıyla yapımına başladığı bin 153 konutluk projeye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan geçtiğimiz günlerde onay gelirken, inşaatı “kaçak” olarak başlayan projenin önündeyse engel kalmadı.

“TOKİ Çeşme Projesi’ni kurtarma planı” olarak da adlandırılan değişikliğe imza atan Bakanlık, daha önce mahkemenin iptal ettiği imar planlarında revizyona giderek planları bir kez daha askıya çıkarttı. Yerel yönetim ve meslek odaları plan değişikliğine itiraz etmeye hazırlanıyor.

YARGI İPTAL ETMİŞTİ

Çeşme Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve meslek örgütlerinin yargıya taşıdığı planlarda değişiklik yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçen yıl İzmir Valiliği’nce “ÇED gerekli değildir” kararı verilen toplu konut projesiyle ilgili olarak bölgede yeniden dört kata kadar yapılaşma izni verdi.

Yoğunluk, altyapı, yeşil alanlara ve doğaya etkisi, bölgenin ihtiyaçları ile turizme getireceği olumsuz etkiler nedeniyle çeşitli raporlar hazırlanan ve itirazlara konu olan imar planlarıyla ilgili süreç, son gelişmelerle birlikte başa dönerken, hazırlanan yeni plan notları ise tartışmalara yol açtı.

KAT YÜKSEKLİĞİNE GİZLİ ONAY

Çeşitli gerekçelerle meslek odaları ve turizmcilerden veto yiyen projede yoğunluğu düşüren ve yapılaşmayı üç kata indiren bakanlık, plan notlarında ise bodrum kata yapılaşma izni vererek kat yüksekliğini de 4’e çıkarmış oldu. 

TOKİ’NİN İNADI ENGEL TANIMIYOR

Diğer yandan, yargıdan gelen iptal kararına rağmen projenin inşaatı aralıksız devam ediyor. TOKİ tarafından yapılan duyuruya göre toplu konutların inşaatında yaklaşık yüzde 20’lik kısım geride kalırken, imara açılan eski SİT alanında kaba inşaat faaliyetlerinin büyük ölçüde tamamlandığı gözlendi.

Projeyle ilgili tartışmalar yaklaşık 2 yıldır sürerken, ortaya çıkan manzara ise başta ilçe sakinleri ve yöre halkı olmak üzere büyük tepki topladı. 

DALGIÇ: MAHKEME KARARINA UYULMADI

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, TOKİ konutlarıyla ilgili olarak detaylı inceleme başlattıklarını belirterek, “Planlara baktığımız zaman, aslında değişen bir şey olmadığını görüyoruz.

Plan notlarında bodrum kat ekleyerek yine dört kat izni verilmiş. Mahkeme kararına uyulmuyor. Tespitlerimizden sonra kararımızı vereceğiz ve bu doğrultuda gerekli itirazlarımızı sunacağız. Ama inşaat başladı, binalar yapıldı” dedi.

Mahkemenin iptal kararına rağmen projenin inşaatının devam ettiğini dile getiren TMMOB Mimarlar Odası Başkanı Hasan Topal ise, projeyle ilgili incelemelerinin sürdüğünü söyleyerek, imar planlarıyla ilgili askı süreci sona ermeden bakanlığa projeyle ilgili itiraz etmeye hazırlandıklarını açıkladı.

Kaynak: Erman Şentür / Ege Postası

 

  :

  :

  :

  :

  "TOKİ Çeşme’ye 'gecekondu' inşa ediyor!" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇEVRE HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete