Kuruyan gölette balıklar ölmeye başladı

Bursa'nın Mudanya İlçesi Ülkü Mahallesi'nde 1978-1979 yılları arasında yapılan gölette kuraklık nedeniyle sular azalırken, oluşan adacıklar karşıdan karşıya geçmek isteyenlerin kullandığı yol haline geldi. Bataklığa dönüşen göletteki balıklar da ölmeye başladı.
Marmara Bölgesi'nde yaşanan kuraklık, Mudanya'nın Ülkü Mahallesi'nde bulunan ve Hasköy Mahallesi, Dedeköy, Küçükyenice Köyü ve Bademli'deki tarım alanlarının sulamasında yararlanılan Ülkü Göleti'ni de vurdu. Gölette suyun azalması nedeniyle adacıklar ortaya çıkarken, bataklığa dönüşmeye başlayan bölümlerde de balık ölümleri başladı.


Göletin çekildiği bölgelerde koyun otlatan çobanlar 31 yaşındaki Fatih Kurt ve 40 yaşındaki Refik Işık durumun hiç de iç açıcı olmadığını belirterek, önümüzdeki günlerde hayvanların su içeceği yer kalmayacağını söylediler. Fatih Kurt, önümüzdeki günlerde tarımsal alan sulamasının başlamasıyla göletin tamamen kuruyacağını belirterek, önlem alınmasını istedi. Suyun azalması nedeniyle göletteki İsrail sazanı ve kefallerin bataklığa saplanarak öldüğünü kaydeden Fatih Kurt, son günlerdeki bahar yağmurlarının da yetersiz kaldığını sözlerine ekledi.

  :

  :

  :

  :

  "Kuruyan gölette balıklar ölmeye başladı" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇEVRE HABERLERİ