Mevsimler birbirine girdi, Karadeniz'de hamsi yerine palamut çıkıyor

Deniz sularının hala sıcak olması nedeniyle 15-20 mil açıkta hamsi avlamak zorunda kalan balıkçılar, havanın soğuması ve hamsinin kıyıya yaklaşmasını bekliyor.
Daha önceleri aynı mevsimde kilosunu 1 liraya yiyen vatandaş aynı fiyata hamsi yemek için havaların soğumasını ve bollaşmasını bekliyor. Çünkü, havaların soğumasıyla deniz suyu sıcaklığında yaşanacak düşüş hamsiyi kıyıya çekecek ve daha az masrafla balıkçılar daha çok balık avlayıp ucuza satacak. 

HAMSİYİ GIRGIRCILAR AVLIYOR, TROLCÜLER SEYREDİYOR 

Samsun Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç, "Hamsi doğuda Trabzon'un 15-20 mil açıklarında. Bu nedenle hamsi bizim avlanma sahamızın dışında. Gırgırlar hamsi avlıyor, biz trolcüler seyrediyoruz. Şuana kadar Samsun'a hiç hamsi uğramadı. Önceki senelerde buralarda hamsi bol olurdu. Havalar soğuyunca durumun eski haline döneceği ümidimiz var. Ama şimdi buralarda bu zamanlarda olmaması gereken palamut ve çinekop gibi balıklar mevcut. Deniz suyu daha yeni yeni soğumaya başladı. Dünya ısındı, iklimler bir birine karıştı. Yani şuan palamutun burada ince olarak değil Marmara'da irileşmiş bir şekilde olması gerekir. İnce palamutun burada olması 'kış mevsiminde karpuz' olması gibi bir şey." dedi.  :

  :

  :

  :

  "Mevsimler birbirine girdi, Karadeniz'de hamsi yerine palamut çıkıyor" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇEVRE HABERLERİ