Santraller için ağaçlar katlediliyor, vatandaş zam üstüne zam ödüyor

İzmir' de bulunan Ovacık Köyü sakinleri, rüzgar enerjisi santrali (RES) kurulması için bin ağacın kesilmek üzere işaretlenmesiyle ayaklandı.
Danıştay’a yürütmenin durdurulması için başvuran köylüler, dev RES parçalarının TIR’larla taşınması için yol kenarında 300, santralin kurulacağı yere kadar yeni yol açılması için de bin’e yakın ağacın kesilmek üzere işaretlendiğini belirtip mücadele edeceklerini söyledi.

DAHA KESİLECEK AĞAÇLAR VAR

Firma, köylülerin Mersin Boğazı olarak adlandırdıkları bölgedeki türbinleri kurmak için bölgeye ekiplerini gönderdi. RES türbinlerinin gövde ve kanatlarının TIR’larla taşınabilmesi için ilk olarak orman yolu üzerindeki 300’den fazla çam ağacının kesilmesine karar verildi.

Ayrıca ormanın içinde 6 metrelik bir yol açmak içinde, yüz yaşına yaklaşmış olan 1000'e yakın çam ağacı kesilecek.

"SONUNA KADAR TAKİPCİSİ OLACAĞIZ"

köylüleler adına mücadeleyi sürdüren Veysel Erköse ;

"Bizim burasının doğal güzellikte ormanları var. Bir çam ağacı hemen yetişmez. Yüz yıllık ağaçlar var. Biz köylüler, ağaçlar zarar görmesin diye çok çaba gösterdik. Ama şimdi birileri geldi ve o güzelim ağaçları para için kesip atacaklar. Buradaki ağaçlar kesilecek, ormanın ortasından yeni yol açılacak. Bu vicdana sığar mı? Burası turizm alanı, öyle kalsın. Sadece yürüyüş sporlarının yapıldığı alan olsun. Ama bu ağaçlar kurban gitmesin. RES’ler için başka boş alanlar mı yok? Gidip oralara, insanları rahatsız etmeyen yerlere yapsınlar. Biz bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız. Ormanlarımızı bize bıraksınlar" dedi.

  :

  :

  :

  :

  "Santraller için ağaçlar katlediliyor, vatandaş zam üstüne zam ödüyor" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇEVRE HABERLERİ