200 Türkmen kadın IŞİD'in elinde esir!

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Salihi "IŞİD'in elinde 200 Türkmen kadın var. Bu kadınlar, kurtarılacakları günü bekliyor" dedi.
Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi, "Terör örgütü IŞİD'in elinde 200 Türkmen kadın var. Bu kadınlar, kurtarılacakları günü bekliyor" dedi.

Salihi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Türkmen Kadınlar Birliği tarafından Kerkük'te düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkmen kadınların bu özel güne buruk girdiğini söyledi.

"IŞİD militanları, Musul ve Telafer bölgesinde kaçırdıkları Türkmen kadınların kimisine tecavüz etti, bazılarını öldürdü" diyen Salihi, "Türkmen kadınlar, Suriye 'deki Nahhasa Kadın Pazarı'nda satıldı. Kerkük'ün Tazehurmatu nahiyesine bağlı Beşir köyünü geçen haziranda ele geçiren IŞİD militanları, Türkmen kadınlarına önce tecavüz etti, ardından bu kadınları köydeki su depolarına ve elektrik direklerine astı. Telafer ve Musul'dan kaçan yüzlerce hamile Türkmen kadın da yollarda doğum yaptığı için hayatını kaybetti. Kaçış yolunda çok sayıda bebek de öldü" şeklinde konuştu.

Salihi, dünya medyasının Türkmen kadınlarının yaşadığı dramı görmezden geldiğine dikkati çekerek, "Bizler siyasiler olarak yurt dışında katıldığımız insan hakları konferanslarında Irak kadınına yönelik yapılan tüm haksızlıkları dile getirdik. Ancak yabancı medya ve Arap medyası, Türkmen kadınların yaşadıklarından bahsetmiyor. Bunun arkasında siyasi bir amaç olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

  :

  :

  :

  :

  "200 Türkmen kadın IŞİD'in elinde esir!" hakkında Tweetler

  DİĞER DÜNYA HABERLERİ