close

Netanyahu ile Mossad arasında ‘yorum farkı’

İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu’nun 2012’de ortaya attığı, ‘İran bir yıl içinde nükleer bomba üretebilecek’ iddiasının, ülkenin istihbarat servisi Mossad’ın raporlarıyla çelişmesini tartışıyor.
İngiliz The Guardian gazetesi ile El Cezire televizyonu ise kendilerine sızdırılan istihbarat belgelerine göre Mossad, Netanyahu’nun konuşmasından birkaç hafta sonra ‘İran’ın böyle bir silah üretebilecek kapasitede nükleer etkinlik içinde olmadığını’ bildiren bir rapor hazırladığını duyurmuştu.

MOSSAD'LA TERS DÜŞTÜ

Ancak İsrailli güvenlik ve istihbarat uzmanı Yossi Melman, Mossad ile Netanyahu’nun ters düşmediğini iddia ediyor. Melman, İran’ın nükleer programıyla ilgili iki tarafın sadece ‘yorum farkı’nın bulunduğunu kaydederken, El Cezire’nin haberi yanlış yorumladığını söylüyor.

Bu iddiaların İsrail’de 17 Mart’ta yapılacak genel seçimler öncesi ortaya atılması Netanyahu’nun elini zora sokmuş durumda.

İRAN'DA YANKI BULDU

Bu haber İran’da da yankı buldu. Bir İranlı tek çözümün ABD ile barış olduğunu söylüyor:

“Amerika ile barış yapılmasını diliyorum. İsrail’e, Suudi Arabistan’a ve IŞİD’i yaratan her kimse onlara karşın, biz barış ilan etmeliyiz.”

Bu haber İran basınında ‘İsrail’in bir numaralı düşman olduğu’ şeklinde yorumlandı.

Netanyahu, 3 Mart’ta Amerikan Kongresi’nde İran’ın nükleer programını da içeren bir konuşma yapacak.

  :

  :

  :

  :

  "Netanyahu ile Mossad arasında ‘yorum farkı’" hakkında Tweetler

  DİĞER DÜNYA HABERLERİ