Türk Konsolosluğuna bombalı saldırı! 1 şehit

Afganistan'da Türk konsolosluk çalışanlarına yönelik bombalı saldırı gerçekleştirildi.
Afganistan’ın başkenti Kabil’de bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında, 1 TSK personeli şehit oldu, bir personel de yaralandı.
 

GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı’ndan, Afganistan Türk Görev Kuvvet Komutanlığı’ndan, NATO’nun Afganistan’daki Kıdemli Sivil Temsilcisi Büyükelçi İsmail Aramaz’a tahsisli koruma timinin aracına Kabil’de, Türkiye saati ile 05.45 sularında bomba yüklü araçla saldırıda bulunulduğunu, bir TSK personelinin şehit olduğu, bir personelin de yaralandığı bildirildi.

Afganistan İçişleri Bakan Yardımcısı Eyüp Salanyi, intihar saldırısının Türk vatandaşlarının kullandığı aracı hedef aldığını söyledi.SALDIRIYI TALİBAN ÜSLENDİ

Reuters'ın haberine göre Türk Büyükelçiliği’ne ait aracı hedef alan saldırıyı Taliban üstlendi.

TALİBAN'DAN AÇIKLAMA

Saldırının ardından AA muhabirinin ulaştığı Taliban örgütünün sözcüsü Zabihullah Mücahit, saldırıyı üstlendiklerini ifade ederken, "Kabil'deki Türk Büyükelçiliği sokağından geçen ABD aracının hedef alındığını" öne sürdü.

Mücahit bu açıklamanın ardından AA muhabirini arayarak yaptığı ikinci açıklamada, “Bölgeden geçen ABD'ye ait araçları hedef aldık, ölenler de ABD vatandaşı, eğer saldırı anında Türklere ait araç da bölgede varsa yanlışlıkla onlar da zarar görmüştür, bizim Türklerle düşmanlığımız yok” diye konuştu.

  :

  :

  :

  :

  "Türk Konsolosluğuna bombalı saldırı! 1 şehit" hakkında Tweetler

  DİĞER DÜNYA HABERLERİ