​Kredi çekecekler dikkat

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankaların kredi vermesini kolaylaştırmak için bir adım attı.
Bankaların krediler için ayıracağı  karşılıklarla ilgili yaptığı düzenleme kapsamında tüketici kredileri için yüzde 4 olarak uygulanan genel karşılık oranı  yüzde 1'e düşürülüyor. Merkez Bankası'nın faiz üst koridorunu dün üst üste dört kez daraltmasının ardından BDDK da bankaların elini rahatlatmak için böyle bir hamleye girişti.

“Kredilerin sınıflandırılması ve bunlar için ayrılacak  karşılıklara ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelik” bugün  Resmi Gazete’de yayımlandı.  Buna göre, bankaların kredileri için Türkiye Finansal  Raporlama Standardı 9 (TFRS 9) kapsamında karşılık ayırmalarının  esas olduğu belirtilirken, genel karşılık oranlarının 1 Ocak  2018’e kadar standart nitelikli nakdi kredileri toplamının en az  yüzde biri oranında, yakın izlemedeki nakdi kredileri toplamının  da en az yüzde ikisi oranında uygulanacağı belirtildi.

YÜZDE 3 KATKI YAPABİLİR

Yönetmelik 1 Ocak 2017’den itibaren yürürlüğe girecek.  İş Yatırım’ın notunda yönetmeliğin Şubat ayındaki taslak  metinle hemen hemen aynı olduğu ancak küçük bir değişiklik  olduğu belirtilerek şöyle denildi:  “Buna göre yönetmelikte standart nitelikte ve yakın  izlemedeki gayri nakdi krediler için, şu anda sırasıyla yüzde  0.2 ve yüzde 0.4 olarak uygulanan genel karşılık oranları hükmü  yer almıyor. Bunun yer almaması, yönetmeliğin uygulamaya  başlayacağı dönemden itibaren bankaların yıllık net kârına  kabaca yüzde 3 katkı yapabilir.”

Yönetmelikte ayrıca, TFRS 9’u uygulamayan bankalarca  ayrılacak genel karşılıklar ise şöyle belirtildi:  “Standart nitelikli nakdi kredileri toplamının en az yüzde  1.5’i, yakın izlemedeki nakdi kredileri toplamının en az yüzde  üçü oranında genel karşılık ayrılır.”

  :

  :

  :

  :

  "​Kredi çekecekler dikkat" hakkında Tweetler

  DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete