Reza'yı yaratan da sonunu getiren de bu fotoğraf

Hürriyet yazarı Tolga Tanış, İran'la yapılan anlaşmanın Reza Zarrablar'ın sonunu getireceğini yazdı.
Hürriyet yazarı Tolga Tanış, İran'la yapılan anlaşmanın Reza Zarrablar'ın sonunu getireceğini yazdı.

Reza Zarrab'ın babası Hossein Zarrab'ın İran yöneticileriyle fotoğrafını yayınlayan Tanış, "yanındaki kişiler de o bahsettiğim gücü kendisine sağlayan, 2005'ten 2013'e kadar İran'ı yöneten eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın adamları. En başta, Hossein Zarrab'ın yanında oturan Ahmedinejad'ın madencilik danışmanı..." dedi.

APTALLIĞA SON VERDİLER
Tanış Zarrab'ın yükselişini "Ahmedinejad 2005'te başa geldikten sonra İran'ın nükleer programını tekrar aktif hale getirdi. Uluslararası toplum, bunun üzerine denetime açmadığı program yüzünden 2006'dan sonra İran'a katı bir yaptırım rejimi uygulamaya başladı. Tahran geri adım atmadıkça uygulamayı zamanla sertleştirdi. İran ekonomisi bundan büyük darbe yiyince, Tahran'daki Ahmedinejad yönetimi yaptırımları aşındıracak yollar bulmaya çalıştı. Bunun için şimdi İran'da hapiste olan Babek Zencani ve onun bölgede birlikte çalıştığı, görünen yüzü Reza Zarrab olan ağlar oluştu.

Bu kişiler, İran'ın ABD tarafından yaptırıma tabi tutulan petrol ve doğalgazını satmak, yine ABD'nin karalistesine aldığı İran Merkez Bankası'nın para hareketlerini sağlamak için hiçbir uluslararası iş tecrübeleri olmadığı halde, 100 milyarlarca dolarlık devasa bir kayıtdışı ekonomi yarattılar. Bu kayıtdışılık, bölge ülkelerini rüşvet bataklığına sürüklediği gibi, IŞİD gibi yasadışı örgütlerin de faydalanabileceği kontrol dışı bir finans düzeni yarattı." ifadeleriyle açıklarken Reza Zarrablar'ın sonunun geldiğiniyse şöyle açıkladı:

"İş büyüdü büyüdü, kayıtdışı ortam günün sonunda gelip hem İran'ın hem ABD'nin ulusal güvenliğini tehdit eden bir noktaya ulaştı. Ve iki taraf da, en sonunda bir masanın etrafında oturup uzlaşmaya, bu aptallığa bir son vermeye karar verdi."

YAVAŞ YAVAŞ SİLİNECEKLER

Tanış İran'la anlaşma sonrası değişecek düzende Reza Zarrab gibi isimlere ihtiyaç kalmadığını şöyle aktardı: "yaptırım rejimi olmayınca, yaptırımları aşmak için kullandıkları karanlık adamlara da ihtiyaç duymayacaklardır. İDMO'nun ekonomik faaliyetleri kayıt altında ilerledikçe de, sertlik yanlısı Ahmedinejadlar, onların adamları Zarrablar fotoğraftan yavaş yavaş silineceklerdir. BU fotoğrafa iyi bakın. Çünkü bu kare kendini temizleyen bölgenin arşivinde kalan, eski çarpık sistemin en güzel özetidir. Zencani bu yüzden hapiste. Ahmedinejad bu yüzden etekleri tutuşmuş bir halde Türkiye'ye gelip duruyor. Ortadoğu bu yüzden kaynıyor".

Kaynak: Hürriyet / Tolga Tanış

  :

  :

  :

  :

  "Reza'yı yaratan da sonunu getiren de bu fotoğraf" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete