Davutoğlu'ndan erken seçim 'tehdidi'

Ramazan Bayramının ilk gününü İstanbul’da geçiren Başbakan Davutoğlu, AKP İl Başkanlığındaki bayramlaşma programına katıldı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, AKP kadrolarının kurulacak hükümetin başarısı için gece gündüz çalışmaya hazır olduğunu vurgulayarak, “İnşallah hükümet kurulursa, AKP kadroları bu hükümetin başarısı için gece gündüz çalışmaya hazırdır. Ama muhalefet partilerinin uyumsuz tavırlarıyla hükümet kurulması mümkün olmazsa, AKP milli iradeye de gitmeye hazırdır” dedi.

Ramazan Bayramının ilk gününü İstanbul’da geçiren Başbakan Davutoğlu, AKP İl Başkanlığındaki bayramlaşma programına katıldı. Partililere hitaben bir konuşma yapan Davutoğlu, gündemdeki konulara ilişkin de mesajlar verdi.
7 Haziran seçimlerinin sonuçlarını değerlendiren Davutoğlu, “Beklediler ki 7 Haziran sonrası AKP hükümetinde bir sükutu hayal oluşsun, olmadı olmayacak. 7 Haziran’dan bu yana teşkilatımızın en kılcal damarlarına kadar istişarelerde bulunduk. Bütün teşkilat başkanlarımızla, kadın kollarımızla, il başkanlarımızla ve milletvekillerimizle görüştük. AKP’nin tek parti olamaması ile şenlik yaşayanlar ve yüzde 60’lık bloktan bahsedenler bilsinler ki arkamızda Endonezya’dan Saraybosna’ya, Urumçi’den Mogadişu’ya kadar mazlumların duası varken kimse bu hareketi engelleyemeyecek” dedi.

-“AK PARTİ HER İHTİMALE AÇIK OLDUĞUNU GÖSTERDİ’’-

AKP’nin herkesle her şartta görüşme yapabileceğini ortaya koyduklarını belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz hafta partilerin genel başkanlarıyla ilk tur görüşmelerini yaptık. Cumhurbaşkanımızdan bu yana bir demokrasi platformu haline gelen balkonda yaptığım konuşmadan bu yana AK Parti’de en ufak bir çizgi değişikliği görünmedi. O gece ne dediysek bugün aynı şeyi söylüyoruz yarın da aynı şeyi söyleyeceğiz. O gece milli iradeye saygı duyuyoruz demiştik. Şimdi de saygı duyuyoruz. O gece milli iradenin gereğini yapacağız demiştik. Bir aydır da gereğini yapıyoruz. O gece tekrar milli iradeye gitmek gerekirse ona da hazırız dedik. Burada gördüğüm coşku da her ihtimale hazır AKP kadrolarının coşkusudur” şeklinde konuştu.

-“BAŞBAKANLIK HAKKIMIZ”-

Davutoğlu konuşmasında 7 Haziran’dan sonra gündeme gelen “yüzde 60’lık blok” açıklamalarını da şu ifadelerle eleştirdi:

“Biz milli iradeden ve milli iradenin gereğini yapmaktan bahsederken onlar önce yüzde 60’lık bir bloktan bahsettiler. Sanki bu üç partiye oy verenlerin hepsi bir hedef için oy vermişler gibi, hayali bir yüzde 60’lık bloktan bahsettiler. Biz soğukkanlı bir şekilde, ilkeli bir tutumla Meclis Başkanlığı seçimlerine hazırlandık. Sonuç ne oldu Meclis Başkanı yine AKP’den seçildi ve yüzde 60’lık blok iddiası olduğu yerde çöktü. Diyorlardı ki; Cumhurbaşkanımız devletin başında, Meclis başkanı ya da başbakan başka partilerden çıkacak. Cumhurbaşkanımız izole edilecek. Bunun hesabını yapıyorlardı ama olmadı. Başbakanlık için değişik senaryolar gündeme getirdiler. Dönüşümlü başbakanlıktan bahsettiler ama bunlar da başarıya ulaşmadı. Milli irade şunu gösterdi; yüzde 41 ile, en yakın partiye yüzde 16 puan fark ile, Meclis başkanlığını da başbakanlığı da hak eden ve bu hak ettiği sorumluluğu hakkıyla taşıma kudretine sahip yegane parti AK Parti’dir.”

AKP dışındaki partilere seslenen Davutoğlu, “Hepimiz heybemizdekileri ortaya koyalım. Bu ülkenin kaybedecek bir saniye dahi vakti yok. Onun için zamana oynamak, sürekli kapıları kapatmak ya da değişik alternatifler üzerine yeni senaryolar yazmaktansa bir an önce AKP öncülüğünde bir yeni hükümetin oluşumu için gayret sarf etmek durumundayız” ifadelerini kullandı.

-“DÖRT PARTİNİN LİDERLERİ OLARAK ORTAK BİR DEKLERASYONA İMZA ATALIM”-

Konuşmasında dört partinin liderine ortak deklarasyon teklifinde bulunan Davutoğlu, tüm partileri şiddet konusunda uyarırken HDP’yi şu sözlerle eleştirdi:

“Bakınız Türkiye’nin her yerinde bayram neşesi var. Şiddet yok, terör yok. Çevre ülkelerde yaşanan etnik ve mezhep çatışmalarını Türkiye’ye taşımak isteyenlere fitne hesabı yapanlara da söylüyorum. Çevredeki ateş çemberinin içinden Türkiye barışla, istikrarla ve kalkınmayla çıkacaktır. Bütün partilere çağrımız şudur; özellikle de HDP’ye, şiddet ile terör ile aralarına bir mesafe koymak durumundalar. Gelin hep beraber dört partinin liderleri olarak ortak bir deklarasyona imza atalım ve diyelim ki; ‘Türkiye’de demokrasinin yaşandığı bu ülkede, genel seçimler gerçekleştikten sonra artık dört parti de ortak olarak şiddete ve teröre karşı, barışın, demokrasinin, hakkın, adaletin ve bu ülke kalkınmasının yanında ve önünde olacaktır.”

-“AKP MİLLİ İRADEYE GİTMEYE DE HAZIRDIR”-

Davutoğlu, hükümetin kurulması için bayramdan sonra da görüşmelerin tüm hızıyla devam edeceğini belirtti. Davutoğlu hükümetin kurulamaması durumunda erken seçime gidilebileceğinin sinyalini de verdi. “İnşallah hükümet kurulursa AKP kadroları bu hükümetin başarısı için gece gündüz çalışmaya hazırdır” diyen Davutoğlu, “Ama muhalefet partilerinin uyumsuz tavırlarıyla hükümet kurulması mümkün olmazsa, AKP milli iradeye gitmeye de hazırdır” mesajı verdi.
Davutoğlu konuşmasını “78 milyonun kardeşliği için bugün dua edeceğiz. Bir buçuk milyar Müslümanın geleceği, huzuru için dua edeceğiz. Hem dua edeceğiz hem çalışacağız. AKP bir Türkiye hareketidir. AKP hareketi, bir insanlık hareketidir. Allah’a emanet olun. Bayramınız mübarek olsun” sözleriyle tamamladı. 

  :

  :

  :

  :

  "Davutoğlu'ndan erken seçim 'tehdidi'" hakkında Tweetler

  DİĞER RÖPORTAJ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete