Günün Videosu

​Zarrab polise rüşvet mi teklif etti?

Reza Zarrab'ın 17/25 Aralık soruşturması öncesinde polise 1 milyon dolar rüşvet teklif ettiği iddiası dikkat çekti.
17-25 Aralık operasyonları döneminde CHP milletvekili olan Ali Özgündüz'ün "17/25 Aralık Reza'nın Rızasını Kazananlar" isimli kitabı Kaynak Yayınları'ndan çıktı. Kitapta Reza Zarrab'ın 17/25 Aralık soruşturması öncesinde polise 1 milyon dolar rüşvet teklif ettiği iddiası dikkat çekti.

"Bu kitapta, şimdiye kadar hiçbir yerde yayımlanmamış ve hatta suçlanan dört eski AKP’li bakanla ilgili TBMM’de kurulan soruşturma komisyonundaki muhalefet partilerine mensup milletvekillerinden bile gizlenen, ilk defa göreceğiniz resmi belgeler yer almaktadır" ifadeleriyle tanıtılan kitapta 17/25 Aralık soruşturma dosyasına ilişkin değerlendirmeler ve belgeler yer alıyor.

ZARRAB POLİSE RÜŞVET Mİ TEKLİF ETTİ

Özgündüz kitabında operasyonu yapan polislerle yaptığı konuşmalara dayanarak Reza Zarrab'ın operasyon öncesinde İstanbul Emniyet Teşkilatı'ndaki polislere 1 milyon dolar teklif ettiğini iddia ediyor. Zarrab'ın Emniyet'te ayaklarını uzatarak oturduğunu iddia eden Özgündüz kitapta olayı şöyle aktarıyor: "Rıza Sarraf enteresan ve pişkin bir adam. Bir gün İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne geliyor.

Rütbeli bir il emniyet müdür yardımcısı odasında Sarraf ağırlanırken, Mali Suçlar Şube Müdürlüğü’nü arayıp 'hayırsever bir işadamının anlatacakları var, biriniz gelip dinleyin' diyor. Arayan il emniyet müdür yardımcısı olunca Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden de rütbeli biri gidip bu kişiyi dinlemek istiyor. İçeri girdiğinde Rıza’nın oturma biçimi canını sıkıyor. Rıza bir resmi dairede pek alışık olunmayan bir rahatlıkla il emniyet müdür yardımcısının yanında ayaklarını uzatmış bir şekilde oturmaktadır.

Müdür yardımcısı, Rıza Sarraf’ın ne kadar itibarlı ve hatırı sayılır bir işadamı olduğunu, emniyete destek olduğunu anlatıp Rıza’yı tanıtıyor. Bu kısa tanıtımın ardından Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nden gelen görevli Rıza Sarraf’ı alıp kendi odasına geçerek anlattıklarını not etmeye başlıyor. Rıza, Kapalıçarşı odaklı para aklama işini anlatmaktadır. Aslında kendi yaptığı işi başkaları yapmasın diye rakip kişileri ihbar etmektedir.

Rütbeli polis Rıza’nın anlattıklarını kaydederken, Rıza gayet rahat bir şekilde diyor ki: 'Müdürüm şimdi sizin büro bu olayı soruşturmak için ekip kuracak, takip yapacak, araçlar görevlendireceksiniz, bu memur arkadaşların ve araçların masrafları için ben 1.000.000 dolar bırakıyım size.' Aslında Rıza diplomatik bir uslupla ‘rüşvet teklif ediyor… Rıza Sarraf’ı dinleyen görevli amir şaşırıyor, kızıyor, 'Biz işimizi yaparız senin parana ihtiyaç yok' diyerek, Rıza Sarraf’ı yönlendiren müdürü de düşünerek, 'Size bir arkadaşımızı göndereceğim ayrıntılı ifadeniz alınacak' diyerek gönderiyor."

YOLSUZLUK KOMİSYONU YOLLUK ALDI

Kitapta, 17/25 Aralık soruşturmasını Meclis'teki komisyonda soruşturan milletvekillerinin yolluk alması da eleştiriliyor. Özgündüz olayı ve belgeleri şöyle aktarıyor: “Yolsuzluğu soruşturmakla görevli soruşturma komisyonunun kendi üyelerinin, kendi arasından oluşturduğu üç kişilik alt komisyon üyeleri İstanbul’a gidip dosya inceledikleri için devletten, yani milletin vergilerinden yolluk adı altında ücret aldılar.

Dosyaları TBMM’ye getirtip diğer üyelerin de bilgisi dahilinde incelemek, tanıkları soruşturma komisyonuna çağırıp dinlemek yerine onların ayaklarına giderek dinleyen komisyon başkanı ve üyesi olan milletvekilleri bunun için bir de yol parası, yevmiye ve konaklama parası aldılar. Ne diyelim!.. İşte İstanbul’a gidip 'inceleme' yapan soruşturma komisyonu üyelerine herhangi bir ödeme yapılıp yapılmadığına ilişkin sorduğum soru önergesi üzerine TBMM Başkanlığı’nca verilen yanıt".


Kaynak: Odatv

  :

  :

  :

  :

  "​Zarrab polise rüşvet mi teklif etti?" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete