Kaç-Ak Saray, AKP'nin elini zayıflatıyor

Habertürk yazarı Fehmi Koru, Erdoğan'ın AKP'ye koalisyon pazarlıklarında üstünlük sağlaması amacıyla Çankaya Köşkü'ne taşınabileceğini yazdı.
7 Haziran seçimleri sonrası AKP’ye yönelik eleştirileri ile dikkat çeken ve kongre çağrısı yapan Habertürk yazarı Fehmi Koru, “Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçimden tek başına iktidarı kaybederek çıkmış bir lider olarak, partisinin birkaç ay sonra yapılacak kongresinin tarihini öne çeker ve delegelerden desteklerini ister.

O desteği bulursa eli güçlenmiş olur; bulamaz ise diğer partilerle pazarlıkları kongreden seçilerek çıkacak bir başkası yürütür” önerisinde bulundu.

Star Başyazarı Ahmet Taşgetiren’in dünkü yazısında Abdullah Gül'ün üniversite yıllarından arkadaşı olan Fehmi Koru'yu "Gül'ü savaşa sürmekle" suçlamasına da gönderme yapan Koru,”Beni sahaya Davutoğlu ve Erdoğan birlikte sürmüş olmasın?” ifadesini kullandı.

Koalisyon pazarlıklarında AKP’nin avantajlı bir konum elde edebilmesi adına “Cumhurbaşkanlığı yeniden Çankaya Köşkü’ne taşınabilir” görüşünü de yineleyen Koru, “Birkaç ırgat bir araya gelip iktidarı yıkmayı başardınız” açıklaması ile tartışmaya yol açan Prof. Hayrettin Karaman’a da gönderme yaparak, “Bazı akıl hocaları, AK Parti’ye ‘Yıkmayı becerdiniz, hadi yapın da görelim’ diye meydan okuma tavsiyesinde bulunuyor” ifadesini kullandı.

Koru’nun Habertürk’te “Kim beni sahaya sürdü?” başlığıyla yayımlanan yazısı bölümler şöyle:

AK Parti bir zamanlar “stratejik” düşünür, kendisinden nasıl olsa istenecek fedakârlıkları, baskı altında kaldığını hissettirmemek için, ön alarak yerine getirirdi.

Usta bir satranç oyuncusunun, birkaç hamle sonrasında “şah-mat” çekebilmek için gerekirse “veziri” feda etmesi gibi...

Son 15 yıl içerisinde stratejik düşüncenin birden fazla örneği vardır.

Bu hamle üstünlüğünü son seçim sırasında gösteremedi AK Parti; adım adım “276 milletvekili” çizgisi altına gidildiği, gören gözler için sürpriz olmadığı halde... Uyarılara da aldırılmadı.

Diğer partiler, her biri ayrı ayrı, “AK Parti ile koalisyon yapmayız” diyorlarsa bugün, sebebini başka yerde aramamak gerekiyor...

AK Parti “stratejik düşünme” yetisini yeniden harekete geçirmeli.

Sandığa yansıyan irade “koalisyona” zorluyor; Meclis’te temsil edilen diğer partiler AK Parti’yi hükümet dışı bırakma niyetlerini belli ediyor.

Bazı akıl hocaları, AK Parti’ye “Yıkmayı becerdiniz, hadi yapın da görelim” diye meydan okuma tavsiyesinde bulunuyor.

1. parti olarak sandıktan çıkan ve 258 milletvekiliyle en kalabalık Meclis Grubu’na sahip olan AK Parti “13 yıldır yoruldum, hükümete girmiyorum” tavrını benimseyebilir elbette. Hükümet kurma sorumluluğunu CHP, MHP ve HDP’nin sırtına yıkarak...

Hükümette kalmaya devam etmek niyetinde ise... Kendisini koalisyon pazarlıklarına hazır hale getirmeli...

Benim AK Parti’den “stratejik düşünce hamlesi” beklentim burada devreye giriyor işte.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

  :

  :

  :

  :

  "Kaç-Ak Saray, AKP'nin elini zayıflatıyor" hakkında Tweetler

  DİĞER MEDYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete