close

'Türk hastanelerinde son iki ayda 300 PYD'li tedavi edildi'

İngiliz Independent gazetesi Türkiye hastanelerinde son iki ayda 300 PYD'linin tedavi edildiğini yazdı...
Suriye’de Kobani bölgesinde IŞİD ile savaşırken yaralanan YPG militanlarının Türkiye’deki hastanelerde tedavi edildiğine dikkat çekilirken “Türk hastaneleri,  bir zamanlar terörist olarak gördüğü  Kürt yaralılarına kapılarını açıyor” yorumları yapılıyor.
İngiliz İndependent gazetesi, “Türk hastaneleri, bir zamanlar terörist olarak gördükleri Kürt yaralılarına kapılarını açıyor” başlığı ile verdiği Suruç mahreçli haberine “Rohani El Hamu’nun kırılan omuz parçaları şimdi metal ile birarada tutuluyor. Bir hafta önce İslam Devletince (IŞİD) tarafından atılan bir kurşun ile vuruldu. Şimdi bayan El Hamu, Suriye sınırına yakın Türk Şanlıurfa kentindeki bir devlet hastanesinde iyileşiyor” sözleriyle giriyor.
 
Bunun ardından El Hamu’nun “Buradan çıkmak istiyorum. Kobani’ye dönmek ve savaşmak istiyorum. Omzumdaki bu metalla olsa da” sözlerini yansıtan gazete, El Hamu’nun YPG bir savaşçısı olduğunu belirterek grubun iki haftadır Kobani etrafındaki çeşitli yerlerde IŞİD’in ağır saldırılarına direndiğini anlatıyor.
 
İndependent,  “Ağır yaralanan savaşçılar, Sanlıurfa’daki hastanelere getiriliyor, hafif yaralı olanlar ise Suruç’taki doktorlara gönderiliyor” dedikten sonra “Tüm savaşçılar, geldiğinde sivil giysiler içinde” ifadelerini de kullanıyor.
 
“ÖNCE KOBANİ’DEKİ KLİLİĞE SONRA TÜRKİYE’YE”
 
Suruç hastanesinde gönüllü olarak çalıştığı belirtilen bir doktorun “Sınır polisi ile bir anlayış var, yani Türkiye’ye YPG üniforması ile gelmeyin. Tüm yaralılar,  önce acı kesici ve bandaj için Kobani’deki bir kliniğe götürülüyor. Orada, savaş giyisileri sivil giysilerle değiştiriliyor” sözlerinin yansıtıldığı habere göre aynı doktor şunları da söyledi:
 
“Hastane sisteminde savaşçılar ‘Suriye’den misafirler’ olarak kayda geçiliyor. Bazıları gerçek adlarını verir, başkaları ise takma isimlerini. Savaşçıların hiç biri, muhakkak gerekli olduğundan bir dakikadan fazla kalmıyor. Daha da iyileşmeleri için özel evlere götürülüyor. Ondan sonra yok oluyorlar.”
 
Bunun üzerine “Yok olabilirler ama IŞİD’le savaşmaya devam etmek için Kobani’ye döndükleri yaygın biçimde biliniyor” diyen İndependent, Suruç Devlet Hastanesi'nde tedavi gören takma adı Zelal olan 19 yaşındaki kız için “Bir Türk hastanesinde olmaktan hoşlanmıyor. ‘Türkiye, Kürtlere baskı yapıyor ve şimdi ben onlardan tedavi alıyorum. Bundan nefret ediyorum. Ancak doktorlar bana başka seçenek vermedi, tedaviye ihtiyacım var ve gidebileceğim tek yer burası’ diyor” diye yazıyor.
 
“SON İKİ AYDA 300 KADAR YPG SAVAŞÇISININ TEDAVİ GÖRDÜĞÜ TAHMİN EDİLİYOR”
 
İndependent, haberinde yerel yetkililerin YPG savaşçılarının devlet hastanelerine geldiklerini kabul ettiklerini de, son iki ayda 300 YPG’linin Türkiye’de tedavi gördüğünü tahmin ettiklerini de anlattığı haberinde yetkililerin “İnsanlara,  kim olduklarına bakmadan yardım ediyoruz” sözlerine dikkat çekiyor.
 

  :

  :

  :

  :

  "'Türk hastanelerinde son iki ayda 300 PYD'li tedavi edildi'" hakkında Tweetler

  DİĞER MEDYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete