Uğur Mumcu cinayeti sanığı yandaş medyaya yazar oldu

12 Eylül 1980 Darbesi sonrasında yurt dışına çıkıp, 35 yıl sonra dönen İslamcı militan Selahaddin Eş Çakırgil, Star gazetesi yazarı oldu.
12 Eylül 1980 Darbesi sonrasında yurt dışına çıkıp, 35 yıl sonra dönen İslamcı militan Selahaddin Eş Çakırgil, Star gazetesi yazarı oldu. Çakırgil aslında Uğur Mumcu, Bahriye Uçok, Ahmet Taner Kışlalı cinayetlerinin sanığı Selahaddin Eş ile aynı kişi. Çakırgil de soyadının gerçek olmadığını söylemişti.

Daha önce de Vakit gazetesinde yazan Selahaddin Eş Çakırgil, Uğur Mumcu, Bahriye Üçok ve Ahmet Taner Kışlalı cinayetlerine ilişkin Tevhid-Selam Kudüs Ordusu suikastı davasında sanık olarak gündeme gelmişti. Tevhid- Selam Kudüs Ordusu örgütünde ‘özel görevli olmak, sevk ve yönetiminde bulunmak’la iddianamede suçlanan Selahaddin Eş ile Selahaddin Eş Çakırgil’in nüfus kaydının bire bir aynı olduğu gündeme gelmişti. Star’ın yeni yazarı Çakırgil soyadını ise “bazı hukuki sıkıntılar nedeniyle” tercih ettiğini söylemişti.

“ERDOĞAN’I KENDİME YAKIN GÖRÜYORUM”Star gazetesinin Çakırgil’i yazar olarak duyurduğu bugünkü haberinde Erdoğan övgüler yer aldı. Çakırgil, “Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, onun çevresindeki çekirdek kadroyu genel hatlarıyla kendi değerlerime en yakın insanlar olarak görüyorum” dedi. Star da yazarını takdim ederken yargılandığı davalara ilişkin ayrıntı vermekten kaçınarak "12 Eylül 1980 Darbesi ardından ülke dışına çıkmak durumunda kalan, 28 Şubat süreci ve devamında da hayatını, 35 yıl boyunca farklı ülkelerde geçirmek zorunda bırakılan Selahaddin E. Çakırgil, Türkiye’ye döndükten sonra STAR Medya ailesine katıldı" dedi.

Çakırgil iddianamede, 1980 askeri darbesinden sonra Tahran’a gittiği ve burada yaşamını sürdürdüğü öne sürülen Eş, aralarında Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı ve Bahriye Üçok cinayetlerinin de olduğu 17 ayrı olayın faillerini askeri eğitim için İran’a götürmekle suçlanıyor. Türkiye’den İran’a örgütsel eğitim için gönderilen örgüt elemanlarının Eş’le irtibat kurduğu da iddianamedeki bilgiler arasında yer alıyor. Çakırgil uzun süre yaşadığı İran'da Türkiye'deki rejim karşıtı faaliyetlerde yer almış yazılar yazmıştı.

SOYADI DEĞİŞİKLİĞİNİ İTİRAF ETMİŞTİ

Selahaddin Eş Çakırgil’in soyadının gerçek olmadığını kabul etmiş ve şöyle söylemişti:

Çakırgil soyadı, kanunî değilse de, gerçek soyadımdır ve bazı hukukî sıkıntılardan dolayı tercih edilmiştir, onu da bu vesileyle belirtmeliyim.”

Kaynak: odatv.com

  :

  :

  :

  :

  "Uğur Mumcu cinayeti sanığı yandaş medyaya yazar oldu" hakkında Tweetler

  DİĞER MEDYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete