Arınç’tan ilginç ‘400 vekil’ açıklaması: Oy dilenciliği yapacak değilim

Bülent Arınç: "Ben başkalarının yaptığı gibi bize 400 vekil verin demiyorum." Bülent Arınç: "Ben başkalarının yaptığı gibi bize 400 vekil verin demiyorum."
AKP kurucularından, eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 1 Kasım seçimlerinde aday olmadı. Ancak aday olmamasına rağmen, siyasi mesajlar vermeyi sürdüren Arınç'tan, memleketi Manisa'da ilginç bir çıkış geldi. Arınç, 'Ben başkalarının yaptığı gibi size 400 vekil verin demiyorum' dedi.

Türkiye'de çok tartışılan "400 vekil" konusuna değinen ve AKP'li Burhan Kuzu'nun "başkanlık sistemine ilişkin sözlerine" isim vermeden atıf yapan Arınç, "Ben başkalarının yaptığı gibi size 400 vekil verin, şöyle yapacağız böyle yapacağız, başkanlık olmadı da bunlar başımıza geldi demiyorum, ben milletin ne kadar oy vereceğini bilemem; herkese oy dilenciliği yapacak bir insan da değilim; ama Manisalılar akıllı insanlardır. Kar ve zararın nerede olduğunu bilirler" dedi.

Arınç, CHP, MHP ve HDP için ise, "onlar düşmanımız değil, siyasi rakiplerimiz" ifadesini kullandı.

Manisa'da yayın yapan Medya TV'de açıklamalarda bulunan Arınç, "Menfaatimizin nerede olduğunu bilmemiz lazım" dedi ve şöyle devam etti;"Ben giderim benden daha iyisi gelir, ben buna razıyım ama soruyorum bu partilere biz gelemeyiz, gelsek de bir şey yapamayız, diyorlar. MHP’nin herşeye hayır demesinin nedeni, ben iktidara hazır değilim vardır. Oysa bizim 2023, 2053, 2071 hedeflerimiz var. Bir siyasi parti seçimden sonraki pazartesi gününü düşünerek iktidar olamaz."

"ARA VERECEĞİM DEDİM, SÖZÜMÜN ERİ OLMAK İSTEDİM, ADAY OLMADIM..."

Arınç, 1 Kasım'da neden aday olmadığına ilişkin sorulara karşılık da, şu yanıtı verdi; "İlkokuldan itibaren Manisa’da yaşayan, mesleğini burada icra eden bir insanım. Doğru bildiğimizden dönmedik. Sabırla başarılı olacağımıza inandık. MSP’den sonra Refah Partisi ve AK parti. 13 sene önce 20 sene önce girdiğim parlamentoya veda etmek istedim. 4 dönem Manisa milletvekilliği yaptım. Sözümün eri olmam lazım. Ara vereceğimi söyledim. Çok teklifler geldi ülkemizin birçok yerinden. Bir insanın hayatında 20 yıl parlamenterlik yeterli, bundan sonra yine siyasetin çok fazla dışında kalmamak kaydıyla daha fazla okuyan, daha dinlenen, düşüncelerini halkla paylaşan bir insan olmayı arzu ettim."

"DAVUTOĞLU ADAYLIK TEKLİF ETTİ"

AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun kendisine adaylık teklifi getirdiğini de anlatan arınç, "Genel Başkan bana yine adaylık teklif etti. Partide görev al, dedi. Sağ olsunlar bana anlayış gösterdiler. Belki de üç dönemlik içinde kendi irademle aktif siyaset dışında kalan oldum" diye konuştu.

"PARLAMENTODA ÖMÜR BOYU VEKİL OLMAK İSTEYENLER VAR..."

Arınç, "sivil olarak Manisa'nın köylerini ziyaret edeceğini" de belirterek, "Bence bu örneklere ihtiyaç var. Parlamentoda vekilliği ömür boyu icra etmek isteyenler var. Ben bunu yanlış buluyorum. Ben bu yaşa kadar 20 sene parlamento dışında, 20 senesi parlamentoda 70’li yıllardan beri görev yaptım. İsteseydim bir ilden liste başı gösterilecektim" dedi.

"AK PARTİ, TÜRKİYE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR PARTİ"

"AK Parti benim partim, benim sevdam" diyen Arınç, şöyle devam etti;"Türkiye için çok önemli bir parti. İktidardan 18 vekil eksikliği nedeniyle uzaklaşmanın maliyeti çok yüksek oldu. Biri yüzde 18’e biri yüzde 25’e öteki yüzde 13’e sıkışmış. Hiçbirinin tek başına gelme ihtimali yok. Ülke hükümetsiz kalacaktı ki biz hala görev başındayız."

"ONLAR DÜŞMANIMIZ DEĞİL, RAKİPLERİMİZ..."

CHP, MHP ve HDP'den, "onlar düşmanımız değil, siyasi rakiplerimiz" diye bahseden Bülent Arınç, 7 Haziran sonrasında neden koalisyonun kurulamadığı sorusuna ise şu yanıtı verdi;"7 Haziranda ortaya çıkan tablo, biz 1.partiyiz yüzde 41 ve 258 milletvekili; Üçünü toplasanız AK parti ediyor. Üçü bir araya gelip hükümet kurmaları doğru olurdu. Çünkü üçü birleşip tek gayeleri ak partiden kurtulmak. Türkiye’de 21 ilde çalışma yaptım. Bunlar düşmanımız değil, rakiplerimiz."

Kaynak: Zete.com

  :

  :

  :

  :

  "Arınç’tan ilginç ‘400 vekil’ açıklaması: Oy dilenciliği yapacak değilim" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete