Alevi köylerine sarıklı cübbeli tehdit

CHP’li Hakverdi, Akdağmadeni ve Şarkışla'ya Alevi yurttaşların ağırlıklı olarak yaşadığı köylerde cübbeli sarıklı kişilerin tehditler savurduğunu gündeme getirdi.
CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Alevi köylerine yönelik tehditlere ilişkin Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

CHP’li Hakverdi, önergesinde, Yozgat ile Sivas illeri sınırında bulunan Akdağmadeni ve Şarkışla ilçelerine bağlı Alevi yurttaşların ağırlıklı olarak yaşadığı köylerde cübbeli sarıklı kişilerin tehditler savurduğunu gündeme getirdi.

“BU KÖYDE YAŞAYANLARIN HEPSİ ALEVİ Mİ?”

Köylülerin tedirginlik yaşadığını aktaran CHP’li Hakverdi, olayı şöyle anlattı:

“Yozgat ile Sivas illeri sınırında bulunan Akdağmadeni ve Şarkışla ilçelerine bağlı Alevi yurttaşların ağırlıklı olarak yaşadığı köylerde, yaklaşık 20 gün önce sakallı ve cübbeli kişiler dolaşarak bölgede yaşayan yurttaşları tehdit etmiştir. Köylülere, Suriye sınırına dair soruların yanı sıra ‘Köyde cami neden yok?,Niye sakal bırakmıyorsunuz?, Niye namaz kılmıyorsunuz?, Bu köyde yaşayanların hepsi Alevi mi?’ gibi sorular sormuşlardır. Bu yaşananlardan dolayı köylüler tedirginlik yaşamaktadır.”

CHP’li Hakverdi, olaya ilişkin şu soruları yöneltti:

1. Konuyla ilgili Sivas ya da Yozgat ilindeki güvenlik birimlerine herhangi bir istihbarat bilgisi ulaşmış mıdır? Ulaştıysa konu ile ilgili bir işlem yapılmış mıdır?
2. Cübbeli, sarıklı ve sakallı olduğu belirtilen kişilerin köylerde dolaşması ile ilgili bir ihbar olmuş mudur? Böyle bir ihbar var ise Şarkışla ve Akdağmadeni ilçesine bağlı köylerde güvenlik önlemleri arttırılmış mıdır?
3. Cübbeli, sarıklı ve sakallı kişilerin IŞİD militanı olduklarına dair bir bilgi var mıdır?
4. Bu kişiler tespit edilmiş midir? Tespit edilmiş ise bu kişiler kimlerdir? Bu kişiler hangi amaçla köylere gitmiştir?
5. Bu kişilerin yukarıda bahsedilen bölgelerde keşif yaptıklarına dair bilgiler doğru mudur?
6. Türkiye genelinde son bir yılda bu duruma benzer kaç olay olmuştur? Kaç şikâyet olmuştur? Kaçı hakkında işlem yapılmıştır?

  :

  :

  :

  :

  "Alevi köylerine sarıklı cübbeli tehdit" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete