'Bir damla petrol, bir damla kandan daha değerlidir anlayışı...'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen 6.Enerji Düzenleme Forumu'nda konuştu.

Suriye ve Irak'taki çatışmalara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir damla petrol, bir damla kandan daha değerlidir". Bu anlayışla hareket eden politikacılardan bize adalet yoksunu bir dünya kaldı" dedi. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi Irakla, Suriye'yle ne işimiz var diyebilirsiniz. Benim için önemli olan petrol değil, benim için birinci derecede önemli olan insan. İnsan olmadıktan sonra petrolün ne anlamı var.

"DEAŞ (IŞİD) BUNUN EN ÖNEMLİ GÖSTERGESİDİR"

İnsan varsa petrolün değeri var. 21 yüzyılda bu acımasız sistemin devam edemeyeceğini bütün dünyanın idrak etmesi lazım. Bugün petrol kuyuları DEAŞ'ın elinde. Kim için kullanıyor. Bu petrol kuyularından elde ettiği imkanlarla silahları elde edip insan kıyımını acımasızca sürdürüyor.

İnsana insan olduğu için değer verilmeden küresel ekonominin refaha ulaşmayacağı açıktır. Suriye'deki kaos ortamından beslenen Esed rejiminin bütün bunlara göz yummasıyla palazlanan DEAŞ terörü bunun en önemli göstergesidir.

DEAŞ tehdidinin dünyayla verdiği en önemli ders, Ortadoğu'daki sorunların lokal değil küresel sorunlar olduğudur. Sadece sınırlarımızın güvenliği değil, küresel refah adına da inisiyatif almak gerekiyor. Bölgedeki akan kanın durması için acilen tedbir almak zorundayız. Daha fazla geç kalırsak çocuklarımızın geleceğini karartacak çetrefilli bir sorunla karşı karşıya kalabiliriz..."


Kaynak: Özgür ALTUNCU -Özgür ARSLAN | DHA


 

  :

  :

  :

  :

  "'Bir damla petrol, bir damla kandan daha değerlidir anlayışı...'" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete