CHP’de ‘İlgezdi’ bombası…

​CHP, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve eşi CHP İstanbul Milletvekili Gamze İlgezdi hakkındaki iddialar üzerine harekete geçti.
CHP İstanbul Milletvekili Gamze İlgezdi ve eşi Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin mal varlığıyla ilgili iddialar üzerine CHP yönetimi harekete geçti. CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, Gamze İlgezdi ve Battal İlgezdi'yle birlikte iddiaların araştırılması için savcılığa başvuruda bulundu.

Murat Karayalçın, Battan İlgezdi ve eşi Gamze İlgezdi, Anadolu Adalet Sarayına geldi. Çıkışta kameraların karşısına geçen Murat Karayalçın, suç duyurusuyla ilgili açıklama yaptı. Karayalçın, ""Ataşehir Belediye Başkanımız Sayın Battal İlgezdi ve eşi İstanbul milletvekilimiz Sayın Gamze İlgezdi ile ilgili olarak belli gazetelerde çıkan yayınlar nedeniyle 'haksız mal kazanıldığı' şeklindeki iddialar gerekçesiyle Sayın Başsavcıyı ziyaret ettik. Sayın Belediye Başkanımız için üçümüz hep birlikte suç duyurusunda bulunduk. Sayın milletvekilimiz ve belediye başkanımızın açıklamaları oldu. Ama bu açıklamalara karşın bu iddiaların devam etmesi nedeniyle savcılığa başvuruda bulunmak ve Sayın Belediye Başkanımız hakkında suç duyurusunda bulunma kararını aldık. Sayın Başsavcıya basında çıkan iddialarla ilgili hazırladığımız dosyaları sunduk. Bu sürecin hem belediye başkanımız, hem milletvekilimiz, hem seçmenlerimiz için, hem de partimiz için yararlı sonuçlar getireceğine inanıyoruz." şeklinde konuştu.

AYNI İDDİALAR, YENİDEN GÜNDEME GETİRİLDİ

Karayalçın, "Bu iddialar 2013 yılında da gündeme getirilmişti. O tarihte İçişleri Bakanlığı'na ihbarda bulunulmuştu. Bakanlık müfettiş görevlendirmişti. Savcılığa ihbarda bulunulmuştu. Gerek müfettişlerin, gerekse savcılığın çalışmaları Sayın Battal İlgezdi ve Ataşehir Belediyesi için olumlu olarak sonuçlanmıştı. Şimdi bu iddialar, bilemediğimiz bir gerekçeyle yeniden gündeme getirildi." dedi.

'CHP OLARAK BU TÜR İDDİALARIN ÜZERİNE GİTME KARARLILIĞINDAYIZ'

Cumhuriyet Halk Partililer olarak bu tür iddiaların tümünün üzerine gitme kararlılığında olduklarını söyleyen Karayalçın, "Daha önce böyle yapmıştık, bugün böyle yapıyoruz, yarın da aynı tavrı sergilemekte tereddüt göstermeyeceğiz. Bu iddialar karşısında sessiz kalınmamalıdır. İddiaların açığa çıkarılması için yapılması gereken tüm işlemler bize göre tereddütsüz bir biçimde yapılmalıdır." ifadelerini kullandı.

'SAVCILIĞIN ARAŞTIRMASI DAHA İLERİ DÜZEYDEDİR'

Karayalçın, "Sayın Kılıçdaroğlu'nun bu durumdan haberi var mı?" sorusuna, "Tabi olmaz olur mu?" karşılığını verdi. "Parti içerisinde bir araştırma komisyonu kurdunuz mu?" sorusunu da, "Bu daha ileri bir araştırma, soruşturma olacaktır. Savcılığın araştırma olanakları, bir takım belge ve bilgileri ortaya çıkarma olanakları herhangi bir parti grubunun yapacağı çalışmaya göre çok daha ileri düzeydedir." diye cevapladı.

Karayalçın, "Sayın Kılıçdaroğlu'nun kızının da aynı rezidansta dairesi var. Bu bir tesadüf müdür? Yoksa başka bir durum mu vardır?" soruya ise, "De ki tesadüf. Veya başka bir tercihle oradan alındı. Ne iddia edilmişse bunların tümü ortaya çıkarılacaktır." cevabını verdi.

GAMZE İLGEZDİ: HIRSIZ DEĞİLİZ, HARAM YEMEDİK

CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın ile birlikte kameraların karşısına geçen İlgezdi ailesi, soruları cevapladı. İstanbul'dan milletvekili seçilen Gamze İlgezdi, "Üzerinize kayıtlı kaç daire var? sorusuna Gamze İlgezdi, "Üzerime kayıtlı daire sayısını basın olarak sizler veriyorsunuz. Tüm belgelerimi verdim. 21 yaşımdan beri devlet memuruyum. Ama yıllarca bir hekim olarak dışarıda gidip ekmeğimi kazanmak için ek işler de yaptım. 46 yaşındayım, 21 yaşımdan itibaren her türlü mal beyanım yılı yılına devletin elinde var. Biz gerekeni hukuki anlamda yaptık. Hırsız değiliz, arsız değiliz, haram yemedik, alnım ak benim. Eşimin de alnı ak. Gayet ak bir şekilde de bu işin içinden ter temiz çıkacağız." cevabını verdi. İlgezdi, "İstifa beklentileri vardı." şeklindeki sözler üzerine, "Hayır, neden istifa edeyim." karşılığını verdi.

"Zeynep Kılıçdaroğlu'na satılan daireyi siz mi sattınız?" sorusuna Gamze İlgezdi, "Bu iddialarla ilgili zaten kendimize suç duyurusunda bulunularak… Bu sorulara cevabı zaten alacaksınız." devabını verdi.

BATTAL İLGEZDİ: KENDİMİZİ ŞİKAYET ETTİK

Battal İlgezdi ise sorulara şöyle cevap verdi: "Her şey yasaldır. Ben günü gününe eşim ve çocuklar hakkında mal bildirimini İçişleri Bakanlığı'na veriyorum. Bugün eşim ve il başkanımız Karayalçın ile birlikte kendimizi şikâyet ettik. Bir açık, bir yolsuzluk varsa devlet buna karar verecek. Biz bu konuda alnımız ak, yüzümüz paktır. Bu konuda çok rahatız. Günlerdir ben ve eşimle ilgili asparagas haberler yapılıyor. Tek bir şeye üzüldüm. Dedemin köyde malları vardı, tarlası vardı onu yazmamışlar. Ona çok üzüldüm. Onu da yazsalardı çok daha iyi olurdu."

KARAYALÇIN: MAL BİLDİRİMİ YAPILMIŞ MI? GELİRLERİ, MALLARI ALMAYA YETERLİ Mİ?

Bu arada söz alan Murat Karayalçın, "Mal bildiriminde bulunulması, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele başladığını taşıyan bir yasamız var. Burada iki unsur önemli. Yasa kapsamına giren kamu görevlisi acaba sahip oldukları malları bildirmeleri gereken yere bildirmişler midir? İkinci olarak da acaba gelirleri edindikleri ve bildirdikleri malları almalarına yetecek düzeyde midir? Bu yasa bu iki konuyu da kapsamakta. Dolayısıyla bizim yaptığımız suç duyurusu bu iki sorunun yanıtını da beraberinde getirecektir. Yani alınan dairenin bedeli şu kadar mı, bu kadar mı? Dendiği kadar mı, yoksa başka bir miktarda mı? Bunlar ortaya çıkacak. Sorulan bütün soruların yanıtı bu soruşturma sonucunda ortaya çıkacaktır. Biz de bunun ortaya çıkması için bu başvuruda bulunduk." açıklamasında bulundu.

BATTAL İLGEZDİ: ZEYNEP HANIM DAİREYİ MÜTEAHHİT FİRMADAN ALDI

"Zeynep Kılıçdaroğlu bu daireyi Battal Bey'den mi satın aldı?" sorusu üzerine söz alan Battal İlgezdi, "Hayır öyle bir şey yok. Zeynep hanım o daireyi müteahhit firmadan satın aldı. Bizden uzaktan yakından hiçbir ilgisi yoktur. Evet benim oralarda dairelerim var. Ben bu arsayı belediye başkanı olmadan 5 yıl önce aldım. Yani 2004-2005 yılında aldım. 1134 metrekaredir. O firmaya kat karşılığı verdim. Oradan benim, eşim ve çocuklarıma 17 daire düştü. 1 artı 1 dairelerdir. Arzu eden varsa 250 bin TL'den hepsini toptan vermeye de hazırım." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ercan Yıldız / zaman.com.tr

  :

  :

  :

  :

  "CHP’de ‘İlgezdi’ bombası…" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete