AKP'li eski Bakan parti mi kuruyor?

Yedi ay önce yayınladıkları bildiride, AKP hükümetine demokrasi ve hukuka dönüş çağrısı yapan 85 aydın, ikinci toplantıyı 23 Temmuz'da İstanbul'da yapacak.
Yeni anayasa çalışmalarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın güdümünde olduğunu ileri süren bağımsız eski İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, "Türkiye'nin önüne çoğulcu, katılımcı, gerçekten demokrat yeni bir devlet, toplum ve yeni siyaset modelini ortaya koymak gerekiyor" dedi. 

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının ardından AKP'den isitfa eden Kültür ve Turizm eski Bakanı, eski İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, 85 aydının biraraya geldiği, ilki Ankara'da yapılan toplantının ikincisini 23- 24 Temmuz'da İstanbul'da yapacaklarını söyledi. Günay, bu kez gündemlerinde yeni anayasa çalışmalarının olacağını belirterek, şöyle konuştu: 

ANTİDEMOKRATİK BİR SÜREÇ

"Yeni anayasa çalışmaları, iktidarın daha doğrusu sadece Recep Tayyip Erdoğan'ın güdümünde ilerliyor. Bu çok yanlış ve haksız bir gelişme. Çünkü ülkede anayasa sorunu var. Ancak bunun başkanlık sistemi tartışmaların gölgesinde ilerlemesi yeni anayasa arayışlarını tıkıyor. Yeni anayasa topluma umut vermek yerine sanki daha antidemokratik bir süreç ortaya çıkaracakmış kaygısı yaratıyor.

Oysa Türkiye'nin önüne çoğulcu katılımcı, bu anlamda gerçekten demokrat bir yeni devlet, yeni toplum ve yeni siyaset modeli koymak gerekiyor. Biz de bu konularda çoğunluğu herhangi bir partiye mensup olmayan bir grup arkadaş düşünce üretmeye çalışıyoruz. Zaman zaman düşüncelerimizi topluca ya da tekil olarak açıklamaya çalışıyoruz. Yaptığımız düşünce oluşumu niteliği taşıyor."

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "AKP'li eski Bakan parti mi kuruyor?" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete