Davutoğlu hakkında suç duyurusu

Cuma namazı genelgesi nedeniyle Davutoğlu hakkında, suç duyurusunda bulundular.
18 Sivil Toplum Kuruluşu (STK), Cuma namazı genelgesi nedeniyle Başbakan Ahmet Davutoğlu hakkında, Anayasa'daki 'Laiklik' ilkesini çiğnediği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

18 Sivil Toplum Kuruluşu (STK), mesai saatlerini Cuma namazına göre ayarlayan genelgeyi onaylayan Başbakan Ahmet Davutoğlu hakkında, Anayasa'daki 'Laiklik' ilkesini çiğnediği iddiasıyla Ankara Adliyesi'nde suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunun ardından adliye önünde katılımcılar adına basın açıklaması yapan Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür Vakfı Başkanı Murtaza Demir, AKP hükümetinin mesaiyi Cuma namazına göre düzenlenmesini, Anayasaya'nın 4, 10, 14 ve 24 maddelerine ve laikliğe karşı bir saldırı olarak değerlendirdi."LAİK DUYARLILIĞI DERLEYECEK PLATFORMLAR KURACAĞIZ"

Başta İstanbul ve İzmir olmak üzere laik duyarlılığı derleyecek bir platform kuracaklarını söyleyen Murtaza Demir, şunları kaydetti: “Kamuoyu gelişmelerini sessiz ve şaşkın bir biçimde izliyor ve sadece izleme noktasında bekliyorsa bu durum endişeli kesimin tepkisizliğiyle değil, tepkiyi örgütlemesi gereken sivil örgütlerin sorumsuzluklarıyla açıklanabilir. Bu nedenle bizler sorumluluğumuza sahip çıkıyor ve laik duyarlılığı derleyecek bir platform kuruyoruz. Söz edilen genelge ve laikliğe karşı eylemlerin odağı olmaktan sabıkalı olan AKP Hükümeti’nin laiklik karşıtı tavrından rahatsız olan ve herhangi bir partiyle eş güdüm içinde olmayan tüm bağımsız kurumları birlik ve sendikaları, düşünür ve akademisyenleri platforma davet ediyoruz. Önümüzdeki hafta yeni katılımcı kurumlarla tekrar toplanacağız. Başta İstanbul ve İzmir olmak üzere tüm ülkede benzer platformların kurulmasını önereceğiz. Ek olarak Platformumuza bağlı çalışacak bir Hukuk Komisyonu kuracağız”

Demir, Cuma genelgesini imzalayan Başbakan Davutoğlu hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, Danıştay nezdinde de genelgenin iptali ve yürütmenin durdurulması için başvuru yapacaklarını kaydetti.

SUÇ DUYURUSU ALTINDA İMZASI OLAN STK'LAR ŞUNLAR

"Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ankara Şubesi, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, Eğitim İş, Tüm Yerel Sendikası, Genel Sağlık İş, Büro İş, Kültür Sanat İş, Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı, Eğitimciler Derneği, Kars ve Çevre İlleri Demokratik Dernekler Federasyonu, DİSK Emekli-Sen, Çorum Hitit Dernekleri Federasyonu, Aydos Dernekler Federasyonu, Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu, Ankara Cumok, Çağdep, Karaözü Şahruhlular Platformu, Ozan-Der, Acırlı Kültür Derneği, Hek-der."

Kaynak: gercekgundem.com

  :

  :

  :

  :

  "Davutoğlu hakkında suç duyurusu" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete