Davutoğlu'nun Fırat'tan haberi yok!

Davutoğlu: “Fırat’ın batısına PYD geçmedi bilgisi bize geldi.”
Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuciç Belgrad'da ortak basın toplantısı düzenledi. Suriye'deki durumu değerlendiren Davutoğlu, Tişrin'deki gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek, "Fırat'ın batısına PYD geçmedi bilgisi bize geldi" diye konuştu.

Konuşmasında Türkiye için Sırbistan'ın dostluğunun çok önemli olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Sırbistan ile sınırımız olmasa da biz Sırbistan'ı komşumuz kabul ediyoruz" dedi. Davutoğlu, "Sırbistan ile ticaret hacmimizi en kısa sürede bir milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuştu. Davutoğlu "Yarın yapacağımız Sancak ziyaretini Bosna Hersek başbakanı ile beraber yapacağız bu da barışa katkı yapacak" dedi.

Davutoğlu Rusya ile yaşanan uçak kriziyle ilgili bir soruya, "Biz kendi hava sahamızı koruduk" diye yanıt verdi. Davutoğlu, "Rusya Suriye'ye müdahale eden kadar son derece iyi ilişkiler geliştirdik, umarız yeniden ilişkiler düzelir" diye konuştu.

Vuciç de yaptığı konuşmada, hedeflerinin Türk işadamlarını Sırbistan'da yatırıma çekmek olduğunu söyleyerek, "Sırbistan Türk işadamlarına en iyi imkanları sunacaktır" dedi. Ticaret hacminin çok daha yüksekte olmasını istediklerini belirten Vuciç, "Bütün alanlardaki işbirliğimizin devam etmesini ve artmasını istiyoruz" diye konuştu. Vuciç, Rusya ile Türkiye arasındaki gerilimle ilgili bir soru üzerine, "Hem Ruslar hem Türkler bizim dostumuz. Sorunun barışçıl yoldan çözülmesini isteriz" dedi.

Rusya'nın bu ziyarete nasıl bir tepki vereceğinin sorulması üzerine Vuciç, "Sırbistan bağımsız bir ülke, Rusya bize saygı gösterecektir" dedi.

SIRBİSTAN BAŞBAKANINDAN ASGARİ ÜCRET YORUMU

İkili görüşmede Türkiye'de asgari ücretin yüzde 30 artacağını Davutoğlu'ndan öğrendiğini söyleyen Sırbistan Başbakanı Vuciç, "Sayın Başbakan asgari ücretin yüzde 30 artacağını söyledi. Bu bizi de etkileyecek. Bazı işadamlarını buraya getirecek" dedi. Sırbistan'ın asgari ücreti artırmak için henüz çok erken olduğunu söyleyen Vuciç, "Bizim ekonomimiz bunun için yeterli değil ama ilerde biz de yapacağız" diye konuştu...

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "Davutoğlu'nun Fırat'tan haberi yok!" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete