MHP'den YSK ve RTÜK'e AKP reklamının durdurulması için çağrı

MHP, yasağa rağmen AKP'nin reklam filminin okulda çekildiğini, filmde öğrencilerin ve velilerin oynatıldığını, öğrencilere 50 ila 200 lira ödendiğini iddia etti. Yüksek Seçim Kurulu ve RTÜK'ü bu reklamı durdurmaya çağırdı.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, AKP’nin Seçim Reklamları konusunda yazılı bir basın açıklaması yaptı. AKP reklamlarında; 13 yıldır halka verilip de tutulmayan sözler yerine getirilmiş gibi kamuoyuna sunulduğunu belirten Yalçın, "Yalan söyleyerek halkı aldatmayı siyasi gelenek hâline getiren iktidar, kendi icraatı hakkında pozitif algı oluşması için seçimlere doğru gayrimeşru ve gayri ahlaki her yola başvurmaktadır" dedi.

Yalçın, AKP'nin bir Anadolu Lisesini ve bu lisedeki öğrencileri siyasi reklamlarına malzeme yaptıklarını söyledi:

"Yandaş televizyonlarda, velilerin ilk ve orta öğretimdeki tercihini etkilemeye dönük bir reklam yayımlanmaya başlamıştır. Söz konusu televizyon reklamında, AKP’nin 13 yılda yazboz tahtasına çevirdiği eğitim sistemi çağ atlamış, öğrenciler de veliler de eğitimciler de bundan memnunmuş görüntüsü verilmeye çalışmaktadır. Üstelik bu, bir eğitim yuvası içindeki öğrenciler kullanılmak suretiyle yapılmaktadır. Yani AKP, millî bir mesele olan eğitimi, öğrencileri ve okulları kullanarak kendi siyasi propagandası için istismar etmekten çekinmemektedir." 

"AKP İL BAŞKANLIĞI MÜDAHALE ETTİ, VALİLİK İZİN VERDİ"

Kendilerine ulaşan bilgiye göre bir reklam şirketinin görevlilerinin 28 Nisan 2015 tarihinde Kastamonu Aytaç Eruz Lisesine gelerek AKP için reklam filmi çekmek istediklerini bildirdiklerini anlatan Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Okulun AKP iktidarı tarafından tayin edilen yöneticileri derhal izin vermiş ve çekime başlanmıştır. Ancak okulda görev yapan bazı öğretmenler itiraz edince çekim durdurulmuştur. Buna rağmen AKP İl Başkanlığının müdahalesiyle aynı günün akşamı reklam şirketi tarafından Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Valilik onaylı izin yazısı çıkartılmıştır. Reklam şirketinin görevlileri, 30 Nisan 2015 günü öğleden sonra izin yazısıyla gelip reklam filminin çekimine kaldıkları yerden devam etmişlerdir.

Okulun öğretmenleri, öğrencilerin bir partinin reklam filminde oynamasını doğru ve ahlaki bulmadıklarını belirttikleri hâlde çekim ekibi 'arkamızda AKP var, siz karışamazsınız" diye polemiğe girmekten çekinmemiştir. Bu arada reklam filminde figürasyona dâhil edilen ve rol verilen öğrencilere de 50 ila 200 lira arası ücret ödenmiştir.

OKULLARDA ÇEKİM YAPILAMAZ

Oysa MEB’den okullara gelen bir yazıda, kişilik haklarına zarar verebileceği düşüncesiyle öğrenciler kullanılarak okullarda hiçbir şekilde çekim yapılamayacağı belirtilmiştir. Buna rağmen iktidar partisi kendi koyduğu bir kuralı kendi reklamı için ihlal etmekten imtina etmemektedir. Kısacası, devletin bütün kurumları gibi siyasetten uzak tutulması gereken ilk ve orta öğretim kurumları, AKP’nin reklam platosu ve vasıtası hâline getirilmiştir.

Diğer taraftan bazı öğretmenler uygulamalı dersler sırasında 'mikro öğretim' metodunu kullanmak amacıyla işledikleri bazı derslerin kameraya alınması için girişimde bulunmuşlar ancak MEB’nin söz konusu yazısı gerekçe gösterilerek buna hiçbir okulda izin verilmemiştir. Bilimsel çalışmalara yasak koyan MEB’in, iktidarın reklamı için çekim izni vermesi ve Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğüyle Kastamonu Aytaç Eruz Lisesi yönetiminin AKP reklamı için seferber olarak bu izni çıkarması manidardır. Bu iğrenç politik oyunlara Kastamonu Valiliğinin onay vermesini de kınıyoruz."

  :

  :

  :

  :

  "MHP'den YSK ve RTÜK'e AKP reklamının durdurulması için çağrı" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ