Sebahat Tuncel’e 1 yıl hapis cezası

HDP eski Milletvekili Sebahat Tuncel, polis müdürüne tokat attığı gerekçesiyle 1 yıl hapis cezasına çarpıtıldı.
2011 yılındaki Newroz’da dönemin Şırnak Güvenlik Şube Müdürü Murat Çetiner’e tokat attığı gerekçesiyle tazminata mahkûm edilen DBP Eş Genel Başkanı ve eski HDP milletvekili Sebahat Tuncel, ceza davasında ‘kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret ve görevi yaptırmamak için direnme’ suçlarından 1 yıl hapis cezası ve 8 bin 500 TL adli para cezasına çarptırıldı. Mahkeme Tuncel’in haksız tahrik altında olmadığı için indirim yapmadı.

Sebahat Tuncel’e 2011 yılındaki Newroz sırasında yapılan yürüyüşe müdahale eden dönemin Şırnak Güvenlik Şube Müdürü Murat Çetiner’e tokat atıp, hakaret ettiği iddiasıyla Silopi Asliye Hukuk Mahkemesi’nce tazminata mahkûm edilmişti. Çetiner’in açtığı 25 bin liralık tazminat davasını kaybeden Tuncel’e, o dönem dokunulmazlığı olduğu için ceza davası açılmadı. Tuncel’in vekilliğinin sona ermesinin ardından Murat Çetiner ceza davasına başvurdu.

1 YIL HAPSE ÇARPTIRILDI

Çetiner’in şikayeti üzerine başlatılan soruşturma sonunda Tuncel hakkında ‘Görevi yaptırmamak için direnme ve hakaret’ suçlarından 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Silopi Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Mahkeme Tuncel hakkında aynı gerekçeyle 1 yıl hapis cezası ve 8 bin 500 TL adli para cezasına çarptırıldı.
 
‘HAKSIZ TAHRİK YOK’

Mahkeme Tuncel’in suçu alenen işlediği, haksız tahrik altında bulunmadığı, suçtan dolayı herhangi bir pişmanlık göstermediği ve tekrar işlemeyeceği hususunda bir kanaat oluşmadığı gerekçesiyle cezasında indirimde bulunmadığı da belirtildi.

Kaynak: demokrathaber.com.tr
 

  :

  :

  :

  :

  "Sebahat Tuncel’e 1 yıl hapis cezası" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete