3 ilde YDG-H operasyonu: 13 tutuklama

YDG-H'a yönelik düzenlenen operasyonlarda, aralarında DBP ve HDP parti yöneticileri ile çocukların da bulunduğu 90 kişi gözaltına alındı.
Gözaltına alınanlardan 33 kişi serbest bırakılırken, 13 kişi tutuklandı. Gözaltındaki 44 kişinin ise sorgusu sürüyor.

Siirt Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı terörle mücadele ekipleri tarafından, PKK'nın şehir yapılanması YDG-H üyesi oldukları iddiasıyla önceki gün gözaltına alınan ve emniyette yapılan sorgulamalarının ardından serbest bırakılan 11 kişi, bu sabah düzenlenen operasyonla gözaltına alınarak tekrar hakim karşısına çıkarıldı. Mahkemede ifadeleri alınan 11 kişi, bu kez tutuklanarak Siirt E Tipi Cezaevi'ne konuldu.

BİNGÖL’DE 15 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Bingöl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, 19 Mart 2015 tarihinde düzenlenen Nevruz kutlamalarında, örgüt propagandası yaptıkları iddiasıyla 15 kişiyi gözaltına aldı. Aralarında HDP yöneticileri Sakine Yurtsever, Nurettin Yıldız, (DBP Merkez İlçe Eşbaşkanı Müzeyyen Arslan ve küçük yaştaki çocukların da olduğu belirtilen 15 kişi, 'örgüt propagandası' yapmakla suçlanıyor.

ŞIRNAK'TA 47 KİŞİDEN 18'İ SERBET

Şırnak'ta PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H üyelerine yönelik dün düzenlenen operasyonda gözaltına alınanlardan 18 kişi serbest bırakıldı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından sabah saatlerinde Şırnak Adliyesi'ne getirilen şüphelilerden 15'i savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, 3 kişi ise mahkemeye sevk edildi.

Dün akşam saatlerinde mahkemeye çıkarılan 3 kişi de serbest bırakıldı. Gözaltına alınan şüpheli 32 kişinin emniyetteki sorgusu devam ediyor. Bu kişilerin sorgularının gün içinde tamamlanarak adliyeye çıkarılması bekleniyor.

SİLOPİ’DE 17 KİŞİDEN 2'Sİ TUTUKLANDI 

Şırnak’ın Silopi İlçesi'nde polisin 2 gün önce düzenlediği operasyonda gözaltına alınan 17 kişi, adliyeye sevk edildi. Gözaltına alınan kişilerin emniyetteki sorgusu tamamlanan 5 kişi dün mahkemeye çıkarıldı.

Mahkemede ifade veren 5 kişiden 2’si tutuklanırken 3’ü serbest bırakıldı. Bugün sabah saatlerinde de emniyette ifadeleri tamamlanan 12 kişi, geniş güvenlik önlemleri altında Silopi Adliye Sarayı’na getirildi.

Şüphelilerin yakınların adliye bahçesinde bekledi. Mahkemede ifade veren 12 kişi hakkında adli kontrol kararı verilerek, serbest bırakıldı.

HDP'Lİ SARIYILDIZ BİLGİ ALDI

Adliye Sarayı’na gelerek Şırnak Barosu avukatlarından bilgi alan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, adliye çıkışında gazetecilere konuştu. Başbakan Bülent Arınç'ın 2 gün önce Şırnak'a gelişinden sonra 50'ye yakın kişinin gözaltına alındığını hatırlatan HDP’li Sarıyıldız şunları söyledi:

"Bilindiği gibi 2 gün önce özellikle Bülent Arınç’ın bölgeye gelişinden hemen sonra 50’ye yakın gencimiz gözaltına alındı. Nerdeyse bir yıl önceki toplumsal olaylar nedeniyle gözaltına alındıkları ifade ediliyor ve seçime 3 gün kala bunlar yapılıyor. Gördüğünüz gibi halkımız epey gergin, epey tedirgin. Bu politikalar hukuki değil, yasal değil.

İçinde bulunduğumuz sürece hizmet eden politikalar değil. Gayrı ahlaki, gayrı hukuki politikalara 'evet' demeyeceğiz, 'Hay hay' demeyeceğiz. Halkımız çocuklarına sahip çıkacak."


Kaynak: DHA
 
  • memet şahin
    müşahit memet şahin - 5 Haziran 2015 ydg-h değil gözaltına alınanlar..oy çalabilsinler diye gariban müşahitleri topluyorlar

:

:

:

:

"3 ilde YDG-H operasyonu: 13 tutuklama" hakkında Tweetler

DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

KARŞI VİDEO
https://twitter.com/KarsiGazete