Günün Videosu

​F.Bahçeli eski yöneticiye uyuşturucu şoku

'Muz Kralı’ olarak tanınan eski Fenerbahçe yöneticisi Hakan Bilal Kutlualp’in sahibi olduğu şirkete ait Ekvator’dan muz taşıyan gemide,15 kilo kokain ele geçirildi.
İstanbul İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü’ne yapılan bir ihbarda 6 Ekim 2014 günü Singapur bandıralı Maerks Bogor isimli Kolombiya’dan gelen gemide bulunan bir konteynerin soğutucu bölümünde birer kiloluk paketler halinde 30 paket kokoin maddesinin zulalandığını,

geminin 9 Ekim 2014 tarihinde İstanbul Ambarlı Kumport Limanı’na giriş yapacağı, kokain maddesinin sahibinin açık kimliğinin tespit edilemediği ancak açık kimliği bilinmeyen Mustafa ve Güven isimli şahısların irtibatlı olduğu belirtildi.

İhbarda uyuşturucunun zulalandığı konteyner numarasının MWMU 638654.0 olduğu söylenildi. İhbar üzerine sözkonusu konteynırın ön kısmında soğutucu bölümünün içinde üst tarafındaki boşlukta gizlenmiş 14 paket kokain maddesinin ele geçirildi.

Konteynırın Hakan Bilal Kutlualp’in sahibi olduğu Veriso Data Sistemleri San. Tic. Ltd. şirketine ait Ekvador ülkesinden ithal edilen muzların içinde bulunduğu konteynır olduğu belirlendi.

Uyuşturucu maddeler üzerinde yapılan incelemede 14 paket halindeki kokainin net ağırlığının 15.077,0 gram olduğu belirlendi.

GEMİ KOLOMBİYA’DAN GELDİ

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’nın soruşturma sonunda hazırladığı iddianamede ihbarda söz konusu geminin Kolombiya’dan geldiğinin belirtildiği, oysa geminin Ekvador’dan geldiği, söz konusu kokainlerin gerçek sahibi bilinmemekle birlikte Mustafa ve Güven isimli kişilerle irtibatlı olduğunun belirtildiği ancak soruşturmada bu isimde kişilerin tespit edilemediği, şüphelilerin isimlerinin ihbardaki isimlerle uyuşmadığı belirtildi.

İddianamede şüphelilerin ithal ettikleri ve sorumlusu oldukları konteynırda bulunan kokainlerin herkesin kolaylıkla açıp kapayabileceği bir bölümde getirilmesi halinde beraat edebileceklerini bilmeleri halinde bu hususun rahatlıkla kokain ticaretinin kolay yolu olarak kullanılabileceği,

yakalanmaması halinde iyi ve kolay bir yüksek kazanç kapısı, yakalandıkları halde sorumluluktan kurtulmanın kolay bir yolu olarak değerlendirilebileceği belirtildi.

İddianame sonunda şüpheliler Hakan Bilal Kutlualp(56) ve İsmail Araz(41) hakkında uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapmak suçundan 5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Mahkeme, iddianameyi kabul ederse şüpheliler hakkında dava açılacak.

“KONTEYNIRIN DIŞI BİZE AİT DEĞİL”

Hakan Bilal Kutlualp’in soruşturma aşamasında verdiği savcılık ifadesinde Veriso şirketinin sahibi olduğunu, Gümrük işlemlerini Dış Ticaret müdürü İsmail Araz’In yaptığını söyledi.

Kutlualp ifadesinde şunları anlattı: “Ben yaklaşık 25 yıldır Ekvador’dan bazen de Kosta Rika ve Hondoras’tan muz ithalatı yaparım.

Ancak tüm gümrükleme, nakliye depolama ve satış işlerini elemanlarım yapar. Ben gümrüğe gitmem. Ürün teslimatıyla ya da nakliyesiyle uğraşmam.

İçindeki mallar boşaltılan konteynırlar Maersk firmasına ait olduğundan, anlaşmalı taşıyıcı firmam olan Ertürk Nakliyat Ltd. Şti. firması boş konteynırları alarak Maersk bölümünde bulunan kokaini zulalayan ya da işin içinde olan biri dışında tespit edilmesi bizim tarafımızdan tesadüfen de olsa bulunması mümkün değildir.

Çünkü biz sadece konteynırın mühürlü iç kısmında bulunan ithal ettiğimiz muzlarla ilgileniriz. Muzların bulunduğu konteynıra nerede, nasıl, kimin tarafından konulduğunu bilemem.

Muzlar konteynırın mühürlü iç kısmına konulur. Dış kısmı ne bize aittir ne e bizim sorumluluğumuzdadır. Bu kısımda soğutucu klimanın dış motor kısmı bulunur. Kokain de burada bulunmuştur. Bunun kapağı herhangi bir insan tarafından rahatlıkla açılabilir çünkü kilitli değil iki taraftan da mandallıdır.”

“Ben İstanbul piyasasında tanınan ve bilinen bir iş adamıyım. Benim ithal ettiğim malların bulunduğu konteynerda kokain bulunması beni oldukça üzmüş ve etkilemiştir.

Bir daha böyle bir olayla muhatap olmamak için Gümrük Müdürlüğüne dilekçeyle başvurarak firmam tarafından ithal edilen malların bulunduğu her konteynerın x-Ray kontrolünden geçirilmesi, antrepoya boşaltılması sırasında da köpek marifetiyle kontrol edilmesi için dilekçe verdim. Suçlamayı kesinlikle kabul etmiyorum.”

  :

  :

  :

  :

  "​F.Bahçeli eski yöneticiye uyuşturucu şoku" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete