Öldürdü dediler o tarihte hastanede yatıyormuş!

Kobani protestoları sırasında 4 Hüda-Par'lıyı öldürmekle suçlanan B.D.'nin o sırada hastanede bulunduğu belirlendi.
Diyarbakır'da, geçen yıl 6- 8 Ekim'de yapılan Kobanê gösterilerinde çıkan olaylarda 4 Hüda-Par üyesinin öldürülmesi ile ilgili olarak 8 Aralık'ta tutuklanan B.D.'nin, 2 ile 24 Ekim tarihleri arasında Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi'nde yatarak tedavi gördüğü ortaya çıktı.

BELGEYE GÖRE OLAY TARİHİNDE HASTENEDE YATIRORDU

Dava dosyasının belgeleri arasında yer alan Diyarbakır Selehattin Eyyübi Devlet Hastanesi'nden gönderilen belgelere göre B.D, 2- 24 Ekim tarihleri arasında Diyarbakır Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi Psikiyatri servisinde yatarak tedavi görmüş.

Kayıtlara göre, hastanenin Psikiyatri servisine 2 Ekim'de yatışı yapılan B.D., 24 Ekim'de taburcu olmuş. Yine başka bir belgeye göre ise, B.D'ye hastaneden yüzde 45 engelli raporu verildiği görülüyor.

CESETLERİ TEKMELEDİĞİ İDDİA EDİLİYOR

Hazırlanan iddianameye göre B.D., şüpheli olarak ifade veren S.Ç., ve gizli tanık 'Kanarya-1'in beyanları doğrultusunda elinde taş olduğu, Ahmet Dakak, Hasan Gökyüz, Riyat Güneş, Yasin Börü'nün öldürülmesi sırasında öldüren grup içerisinde bulunduğunu ve bina önünde yerde yatan cesetleri tekmelediği iddiasıyla tutuklanmıştı.

DEMİR PARMAKLIKLAR ARKASINDAN NASIL ÇIKIP OLAYLARA KARIŞMIŞ?

Hastane kayıtlarına göre olay tarihinde Hastanenin Psikiyatri servisinde yatarak tedavi gördüğü ortaya çıkan B.D.'nin avukatı Zeynep Biroğul, müvekkilinin hastaneden gelen ve dosyaya giren raporlara göre olay tarihinden çok önceden has
,tanede yatarak tedavi gördüğünü söyledi. Yaşananları trajikomik olarak değerlendiren Avukat Biroğul şöyle dedi:

"Müvekilim 2- 24 Ekim tarihleri arasında Psikyatri servisinde yatarak tedavi görmüş. Psikiyatri gibi hastaların demir parmaklık arkasında tutulduğu ve sıkı bir güvenlik önleminin olduğu servisten çıkması hayatın olağan akışına terstir.

Bunu savcıya söylememe ve kayıtları göstermeme rağmen tutuklanması kararı çıktı. Savcı bize, hastane görevlilerinin ifadelerini aldıklarını, ancak kimsenin şahsı hatırlamadığını söyledi. Ama, hastane görevlileri hastaneden biri ayrıldığında veya kaçtığında rapor tuttuklarını söylediler. Bu yönde bir rapor olmamasına rağmen, müvekilim 8 Aralık'tan beri boşuna içeride tutuluyor."

OLAY TARİHİNDE CEZAEVİNDE OLAN BİRİ DE TUTUKLANMIŞTI

Diyarbakır'da 6- 8 Ekim olaylarında 4 Hüda-Par'lının öldürülmesi ile ilgili 18 Mart'ta tutuklanan A.A.A.'nin da olay tarihinde Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde olduğu ve cezaevinden 9 Ekim'de çıkmasına ve elindeki 'müddetname'ye rağmen tutuklandığı ortaya çıkmıştı. Haberin basında yer alması üzerine söz konusu kişi 2 gün sonra tahliye edilmişti.

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "Öldürdü dediler o tarihte hastanede yatıyormuş!" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ