close

'Tereddüt etmeyin silah kullanın'

Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz imzasıyla 81 ilin emniyet müdürlerine gönderilen genelgede polise 'vur emri' verildi.
Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz imzasıyla temmuz ayı sonunda 81 il emniyet müdürüne gönderilen genelgede, polisin toplumsal olaylarda tereddüt etmeden silah kullanmasının istendiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet gazetesinden ’ın haberine göre, iç güvenlik paketinde toplumsal olaylarda kamu düzenini bozucu eylemlere karşı alınacak güvenlik tedbirlerinin belirlendiğine dikkat çekilen genelgede, “Son günlerde meydana gelen toplumsal olaylarda bu yetkilerin tam ve etkin bir şekilde kullanılmadığı müşahede edilmiştir” denildi.

TEREDDÜT EDİLMEDEN KULLANILACAK

İç güvenlik paketinde polisi ilgilendiren maddelerin tek tek sıralandığı genelgede, ‘Kendisine veya başkalarına, işyerlerine, konutlara, kamu binalarına, okullara, yurtlara, ibadethanelere, araçlara ve kişilerin tek tek veya toplu halde bulunduğu açık veya kapalı alanlara molotof, patlayıcı, yanıcı, yakıcı, boğucu, yaralayıcı ve benzeri silahlarla saldıran veya saldırmaya teşebbüs edenlere karşı, saldırıyı etkisiz kılmak amacıyla ve etkisiz kılacak ölçüde silah kullanılabilmesi’ yetkisinin tanındığına dikkat çekildi.

Genelgede, “Tanınan bu yetkiler ile PVSK madde 16’da düzenlenen silah kullanma yetkisi dahil hukuki şartların oluşması halinde bütün yetkiler, kanunda belirlenen ölçü ve sınır içerisinde terör örgütlerinin tehdit, korkutma, vergilendirme, haraç toplama, adam kaçırma ve benzeri faaliyetleri ile şiddet içerikli toplumsal olaylar ve her türlü hukuksuzlukla mücadelede tereddüt edilmeden kullanılacaktır” ifadeleri yer aldı.

Hürriyet: Alican Uludağ/Cumhuriyet

  :

  :

  :

  :

  "'Tereddüt etmeyin silah kullanın'" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete