​iOS 9 ile ne değişecek?

Apple’ın önümüzdeki ayı düzenleyeceği WWDC 15 etkinliğinde iOS 9’u tanıtması bekleniyor.
iOS 7 ile yıllardır benimsediği tasarım anlayışından vazgeçerek düz bir tasarıma geçen Apple, iOS 8 ile bu politikasını sürdürmüştü. iOS 7 tasarımı üzerinde ufak çaplı değişiklikler yaparak ve yeni özellikleri sisteme ekleyerek iOS 8 ile karşımıza çıkan Apple’ın, şimdi de WWDC 15 etkinliğinde iOS 9’u görücüye çıkarması bekleniyor.

Herkesin merakla beklediği iOS 9 güncellemesinin stabilite ve performans üzerine olması bekliyordu. Ancak son gelen bilgiler iOS 9 ile sisteme yeni özellikler ekleneceği gibi bazı şeylerin de değişeceğini ortaya koyuyor.

STABİLİTE VE PERFORMANS

iOS 8’de nadir de olsa bazen takılmalar, hatalar ve uygulama çökmeleri yaşanabiliyor. Bu sorunların iOS 9 ile çözüleceği ve sistemin daha kararlı bir yapıda olacağı düşünülüyor.

YAZI TİPİ DEĞİŞİYOR

Sızıntılara göre iOS 9 ile mevcut sürümdeki Helvetica Neue yazı tipinden vazgeçilerek, Apple Watch’da kullanılan daha sade ve şık görünen San Francisco yazı tipi kullanılacak. Ayrıca “San Francisco” fontunun tüm Apple cihazlarına güncellemeler ile sunulacağı da belirtiliyor.

BÖLÜNMÜŞ EKRAN ÖZELLİĞİ GELEBİLİR

Android ekosisteminde bölünmüş ekran özelliği ile kullanıcılar ekranı ortadan bölerek iki farklı işlemi aynı anda yapabiliyor. Apple’ın da bu konuda bir çalışması olduğu ve iOS 9 ile bölünmüş ekran desteğinin geleceği söyleniyor.

Bölünmüş ekran desteğinin ilk olarak iPad Air 2’ye sunulacağı tahminler arasında bulunuyor. Çünkü mevcut iPhone ve iPad’lerde 1 GB RAM bulunuyor. iPad Air 2 ise 2 GB RAM’e sahip. Bölünmüş ekranın RAM tükettiği göz önünde bulundurulursa bu özellik sadece iPad Air 2’ye has olabilir.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için bu özelliğin sunulmaması büyük olay yaratır.

Kaynak:Shift Delete 

  :

  :

  :

  :

  "​iOS 9 ile ne değişecek?" hakkında Tweetler

  DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete