Telefonunuzu kaç kez şarj ettiniz?

Telefonunuzu aldığınızdan beri kaç kez şarj ettiğinizi biliyor musunuz? İşte öğrenmenin yolu...
Akıllı telefonların pilleri hakkında çok şey söylenildi çok şey yazıldı. Üreticiler son iki yıldır özellikle mobil CPU ve GPU tarafında uzay çağını yakalamışken, üretilen bataryalar için aynı şeyi söylemek mümkün olmuyor. 

Zor koşullarla, hatrı sayılır bir ‘servet’ ödediğimiz telefonlarımızda hala eski tip pilleri kullanmak zorunda kalıyoruz. Peki telefonunuzu kaç kez şarj ettiniz? Shiftdelete'in haberine göre, telefonunuzu kaç kez şarj ettiğinizi öğrenmek mümkün.

HIZLI ŞARJ NEDİR?

Kullanıcılar son dönemde Qualcomm’un liderliğinde “hızlı şarj” özelliği kullanıyor.Yaklaşık 2,5 saatte dolan 3000 mAh pillerin öncelikle 90 dakikada şarj olduğuna şahit olduk. 
 
Oppo (VOOC teknolojisi) ve Samsung ise bu durumu bir ileri noktaya daha taşıyarak telefonları ortalama 50 dakikada tam şarj etmeyi başardı. Apple kullanıcıları telefonlarını daha çok şarj ediyor..
 

Apple’da ise şarj kullanımı Samsung’a göre daha düşük. iPhone kullanıcıları ortalama 1,5 günde bir telefonunu şarj ediyor. Peki telefonunuzu aldığınızdan bu yana kaç kez şarj ettiniz biliyor musunuz?

LİTYUM İYON PİLLER ÜST ÜSTE KAÇ KEZ ŞARJ EDİLEBİLİR?
 
Lityum İyon pillerin ömürleri her şarj sonrası azalıyor ve mAh gücünde kayıplar yaşanıyor. Lityum İyon piller 300 ile 500 şarj arasında kapasitelerinin yüzde 20’sini kaybediyor..

Yani bir iPhone 6’yı ortalama her gün 1 kez şarja takılırsa bir yıl içinde pil gücü (ortalama) 1488 mAh gücüne düşüyor ve tabi siz de pilin daha az gittiğinden yakınmaya başlıyorsunuz..

iBackupBot for programı ile telefonunuzla alakalı bir çok bilgiye ulaşabilmektesiniz..

Bu program sadece iOS ile çalışıyor. iPhone ve iPad’inizi kontrol edebilir ve pil değişikliğine gidip gitmenize gerek olmadığına karar verebilirsiniz. 

  :

  :

  :

  :

  "Telefonunuzu kaç kez şarj ettiniz?" hakkında Tweetler

  DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete