Yüzyılın deneyinde rekor kırıldı

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (Large Hadron Collider - LHC) iki yıllık bakım ve yenileme molasının ardından tekrar çalışmaya hazırlanıyor. Haziran ayındaki tam performans çalışma öncesindeki test denemelerinde, şimdiden rekor kırmayı başardı.
CERN'in açıklamalarına göre geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen başarılı bir test sırasında, protonlar 13 trilyon elektron volt enerji ile çarpışmaya girdi. Bu miktarın çarpıştırıcının daha önce sunduğu enerjinin neredeyse iki katı olduğu belirtiliyor. 

CNN Türk 'ün haberine göre, LHC'de CMS olarak adlandırılan deneyi gerçekleştiren Greg Rakness, bu enerjiyi "çok fazla gibi gözükmüyor ama eğer etrafınızda uçan bir sivrisinek varsa, bu sivrisineğin havada durmasını sağlayan enerji miktarı, bu çarpışmalardan birinin enerjisi ile yakın seviyede" cümlesi ile açıklıyor.

Raporlarda belirtilene göre, bu tip test çarpışmaları, "collimators" olarak adlandırılan sistemlerin ayarlanabilmeleri için gerçekleştirilmekte ve sapmış olan parçacıkların, manyetiklerin ve detektörlerin korunabilmesini sağlamakta.

Kaynak: Radikal

  :

  :

  :

  :

  "Yüzyılın deneyinde rekor kırıldı" hakkında Tweetler

  DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete