Kışlalarda meydana gelen şüpheli ölümler

Kışlalarda meydana gelen ölümler artık devlet kontrolüne girecek
Taraf'tan Adnan Keskin imzalı haberde Milli Savunma Bakanlığı’nın hazırladığı tasarıya göre; asker kişilerin ölümleri halinde askerin ailesinin seçtiği bir avukat da görevlendirilecek. Olay yeri inceleme, ölüm muayenesi-otopsi, tanık- bilirkişi dinlenmesi gibi işlemler ile dava açılması halinde avukatların ücreti Milli Savunma Bakanlığı tarafından karşılanacak.
2002’den bu yana askerlik yaparken intihar ederek öldüğü ileri sürülenlerin sayısı 971’e yükselmişti. CHP milletvekili Ensar Öğüt’ün önergesini yanıtlayan Yılmaz, kışlalarda soruşturulmamış tek bir şüpheli ölüm olayının olmadığını öne sürerken, bu ölümlerde kötü muamele ve etnik kimliklerin de etkili olduğu eleştirilerini ise reddederek şunları söyledi:
 
“Yalnızca intihar olaylarında değil, ölümle sonuçlanan tüm olaylarda savcılık tarafından adli soruşturma mutlaka yapılmakta, olay tüm yönleriyle incelenmekte, varsa sorumlular hakkında yasal işlem gerçekleştirilmektedir. Bugüne kadar kayıtlarımızda adli ve idari yönden tahkikatı yapılmamış, ölümü şüpheli olan bir vaka bulunmamaktadır. Vefat eden personelin kötü muameleye maruz kalması, içinde bulundukları ortam sebebiyle böyle bir eylemi gerçekleştirmiş olması ve etnik kimliğini vurgulayan çıkarımlar, herhangi bir araştırma ve bilimsellikten uzaktır.”
 
AVUKAT PARASI İLGİLİ BAKANLIKTAN
 
Bakan Yılmaz, konu ile ilgili şöyle konuştu, “Yakın zamanda TBMM’ne sevk edilecek bir tasarıyla asker kişilerin kıta, karargâh ve kurumlarda ya da görev esnasında veya görev yerlerinde ölümü halinde soruşturma ve kovuşturma süresince yasal mirasçılarını temsil etmek üzere kendilerinin seçtiği bir avukat, vekil olarak görevlendirilecek. Görevlendirilen avukat savcılıkla yapılacak olay yeri inceleme, ölüm muayenesi ve otopsi ile tanık ve bilirkişi dinlenmesi işlemleri ile dava açılması hâlinde duruşmalar sırasında hazır bulunacak olup ilgili bakanlığın bütçesinden konulacak ödenekten de bu avukatın ücreti ödenecektir.”

 

  :

  :

  :

  :

  "Kışlalarda meydana gelen şüpheli ölümler" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇALIŞMA HAYATI HABERLERİ