close

Maden işçileri eylemi bitirdi, 70'i daha işten çıkarıldı

Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Kandilli Beldesinde işten çıkarmalar sonrasında eyleme başlayan maden işçileri eylemi tamamen sonlandırdı. Dün akşam saatlerinde madende kalan 30 işçi de bugün sabah saatlerinde madenden çıkarak evlerine gittiler.
70 kişinin daha bu sabah işten çıkarıldığı bildirilirken, bazı maden işçileri, sosyal medya üzerinden kendilerine destek çıkmayanlara tepki gösterdi.
Ereğli'ye bağlı Kandilli beldesinde faaliyet gösteren Özel HEMA kömür işletmesinde geçtiğimiz gün 60 işçinin çıkarılması ile birlikte maden işçileri kendilerini -300 kodunda kuyu dibine kilitlemişti. Olaya tepkiler çığ gibi büyümüş madenci eşleri başta olmak üzere Türkiye Taş Kömürü (TTK) çalışanları da eylemde maden işçilerine destek vermişti.
 
Dün akşam saatlerinde Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu madencilerin eyleminin sona erdiğini, madendeki işçilerinin çoğunun çıktığını ve 30 işçinin ise eylemini devam ettirdiğini söyledi. Sabah saatlerinde ise madende ki 30 işçinin de madenden çıkarak evine gitti.
 
70 KİŞİ DAHA ÇIKARILDI
 
Son madencilerin madenden çıkarak evine gittiği sırada iş veren tarafından 70 kişinin daha işten çıkarıldığı bildirildi. Bu durumdan dolayı HEMA kömür işletmesinde çalışan bazı madenciler sosyal paylaşım sitesinde paylaşımlarda bulundu.
 
Bir işçi kendilerine sahip çıkmayan herkese teşekkür ettiğini bildirdiği yorumda "İki günden beri işyerimizin kapanmaması adına işten çıkarılmaları engellemek ekmeğimize sahip çıkmak adına yapmış olduğumuz grevimizi bugün hükümetin madenciye bırakın madenciyi insana vermediği değeri bir kez daha görerek görevimize son verdik, kaybettik, ben HEMA'da çalışan bütün ağabeylerimden, kardeşlerimden, ayrılmanın üzüntüsündeyim. Bizi yalnız bırakmayan bütün herkese sonsuz teşekkür ederim, sağ olun, hükümetin de madenciyi, emekçiyi yalnız bıraktığı için onlar da sağ olsun, gerçek yüzlerini görüyoruz" dedi.
 

  :

  :

  :

  :

  "Maden işçileri eylemi bitirdi, 70'i daha işten çıkarıldı" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇALIŞMA HAYATI HABERLERİ