Daha çok beton için ağaç katliamı

İzmir'de 100 bin çam ağacının çimento fabrikasının hammade ihtiyacını karşılamak için kesileceği öne sürüldü.
Cumhuriyet'ten Emre Döker'in haberine göre, İzmir’in Bornova ve Buca sınırlarındaki yaklaşık 100 bin çam ağacının, Çimentaş ve Batıçim çimento fabrikalarının hammadde gereksinimini karşılamak amacıyla kesileceği öne sürüldü. Firmaların, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan ruhsat aldığını öğrendiklerini belirten yurttaşlar, düzenleyecekleri eylemlerle seslerini duyurmaya hazırlanıyor.

Edinilen bilgiye göre Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 24 Nisan 2014 tarihinde Çimentaş İzmir Çimento Fabrikası’na, Bornova Işıkkent’te 84 dönümlük arazide ve yaşları 10-15 arasında değişen çam ağaçlarını kesmesi için ruhsat verdi. Işıkkent Gökdere Köyü’nün yanı başındaki bu alanın şirkete tesliminin 17 Temmuz’da yapıldığı ve kesimlerin başladığı öğrenildi. Aynı şekilde Batıçim’e de kesim için ruhsat verildiği öne sürüldü.

Bölgenin Buca sınırlarlarında kalan ağaçların da kesildiğini bildiren Buca Tarım ve Hayvancılık Kooperatifi Başkanı Mustafa Sepetçi, yöreye giden dağ yolunun kapatılarak, bu şekilde orman katliamının gözlerden kaçırılmaya çalışıldığını savundu.

ÜÇ DEREDEN İKİSİ KURUTULDU

Sepetçi, kesimlerin 4 ay önce başladığını kepçelerle düzeltildiğini kütüklerin de çevreye yığıldını kaydetti. Bölgenin tabiatının bozulduğunu eskiden üç olan dere sayısının bire düştüğünü anlatan Sepetçi, “Bu ağaçlar kesilince her yeri su basacak. Ağaçları kesip toprağı alarak çimento fabrikalasında çimento üretiyorlar. Hepsi çam olan 100 bin ağaç kesilecek” dedi.

Geçen dönem Bornova Belediyesi’nde CHP’den meclis üyeliği yapan Mustafa Tosunlar, İzmir’in içinde ağaçlandırılacak alan kalmadığını anımsatarak, “İzmir’de biraz oksijen varsa çevre dağlardaki ağaçlardan kaynaklanıyor. Bornova tam bir beton yığınına döndü. Oksijenin tek kaynağı buradaki ağaçlar. Etrafındaki tepelerin ağaçları gidince İzmir yaşanmaz olacak. İzmir tam bir çanak içinde. İzmir nereden hava alacak? Yerel yönetimler de çaresiz. Bunlar izinleri yukarıdan, iktidar marifeatiyle, işi ‘madencilik’ kılıfına sokarak alıyorlar. Buradan çıkanların kıymetli maden olması gerekiyor. Yerin altından çıkanın, üzerindekinden değerli olması gerekiyor. Çimentonun torbası 15 lira. Bir torba çimento için binlerce ağaç yok ediliyor. Bu ağaçlar erozyonu da önlüyordu. Yağan yağmurlarla seller kopuk gelecek” diye konuştu.

Eski İzmir İl Genel Meclis Üyesi Avukat Onur Koçanalı da, son yıllarda İzmir’in en büyük sorunlarından birinin, çimento fabrikalarının yaptığı ağaç katliamları olduğunu söyledi. Madencilik adı altında bölgedeki genç ormanların kesildiğini, bunun da Ankara’dan alınan izinlerle yapıldığını belirten Koçanalı, “Geçen dönem İzmir İl Genel Meclisi üyeleriyle çimento fabrikaları ve maden sahalarında inceleme yaptık. 10 – 15 yıllık ağaçların kesildiğini gözlemledik. Şimdi de bölgede 100 bine yakın ağacın kesileceğini görüyoruz. Bölge tel örgülerle çevrilmiş. İş makineleri ve testerelerle dağlar tıraşlanıyor. Bunun için eylem yapacağız” dedi.

  :

  :

  :

  :

  "Daha çok beton için ağaç katliamı" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇEVRE HABERLERİ