close

Nesilleri tükeniyor

Nesli tükenmekte olan Pers leoparlarından Bursa Hayvanat Bahçesi'nde 3 tane var.
Bursa Hayvanat Bahçesi'nde nesli tükenmek üzere olduğu için kırmızı listeye alınan pers leoparı ailesinin 3 üyesi yaşıyor. Pers leoparlarından yeryüzünde 1300 birey kaldığı sanılıyor. 
Bu leoparların genellikle İran ’ın kuzeyinde yaşadığını belirten Bursa Hayvanat Bahçesi Hayvan Besleme Uzmanı ve Hayvan Transportu Sorumlusu Sıla Smith, “Dünya genelinde 1300 leopar kaldığı belirtiliyor. Kardeş leoparlarımız, dünyadaki 8 leopar türünden en büyük olanlarıdır. Onları burada ağırlamaktan gurur duyuyoruz. Mümkün olursa birey sayısını çoğaltmayı hedefliyoruz” dedi.
Görevliler, 3 kardeş erkek leopara gözleri gibi bakıyor. Ağaç kütükleri, bazı bitkiler ve havuz bulunan özel alanlarında gün boyu gezinen ve dinlenen leoparlar, acıktıklarında ise alanda gizlenmiş yiyecekleri koklama duyusuyla bularak yiyor.

LEOPARLAR YALNIZLIĞI SEVİYOR 

Smith, “Bu hayvanlar yalnız yaşamayı seviyor. Özellikle akşam saatlerinde besleniyorlar. Tırmanmayı çok sevdikleri için onları doğal ortamlarından koparmak istemedik. Bu nedenle ağaç kütükleri arasına yiyecek saklıyoruz. Barınak kapıları açıldıktan sonra leoparlarımız kısa sürede koklama duyusuyla buldukları yiyeceklere tırmanarak ulaşıyor” diye konuştu.
Dünya Doğayı Koruma Derneğinin kırmızı listesinde yer alan Pers leoparları, Bursa Hayvanat Bahçesi’nin en fazla ilgi gören konukları arasında yer alıyor.


  :

  :

  :

  :

  "Nesilleri tükeniyor" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇEVRE HABERLERİ