'ABD'de aşırı sağcı beyazlar radikal İslamcılardan daha tehlikeli'

11 Eylül 2001 saldırılarından bu yana ABD'de gerçekleştirilen ve 'terör eylemi' olarak sınıflandırılan saldırıların büyük ölçüde aşırı sağcı milliyetçiler tarafından gerçekleştirildiği belirtildi.
Ölümlü saldırıları derleyen ABD'li düşünce kuruluşu New America Foundation, 2001'den bu yana gerçekleşen saldırılarda aşırı sağcı grupların 48 kişiyi, radikal İslamcıların 26 kişiise 26 kişiyi öldürdüğünü açıkladı.

Düşünce kuruluşu, Müslüman olmayan saldırganların düzenlediği saldırılarda ölü sayısının görece yüksek olmasına rağmen,medyada radikal İslamcı saldırılarına daha çok yer verilmesi nedeniyle toplumda oluşan algının yanıltıcı hale geildiğini de ifade etti.

"BEYAZ IRKIN ÜSTÜNLÜĞÜNE İNANIYORUM"

Son olarak geçen hafta ABD'nin Güney Carolina eyaletinde siyahların gittiği tarihi bir kilisede 9 kişinin ölümüne yol açan Dylann Roof kiliseye saldırma gerekçesini açıklarken "Beyaz ırkın üstünlüğüne inanıyorum" demişti.

Dylann Roof sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki bir fotoğrafında da üzerinde Güney Afrika ve Zimbabwe beyaz azınlıklar tarafından yönetilirken kullanılan bayraklarlarla bezeli bir ceketiyle görülüyordu.

"ZAYIF EKONOMİ VE GÖÇMEN ETKENİ"

ABD'li haber sitesi Huffington Post'un derlediği bilgilere göre, ABD'de şu anda faaliyet gösteren 784 ırk üstünlüğünü savunan örgüt bulunuyor.

Bu örgütlerin arasında neo-Naziler, Ku-Klux Klan, Beyaz Milliyetçiler ve siyah ayrılıkçılar var.

2000'den bu yana ırk üstünlüğünü savunan örgütlerin sayısının yüzde 30 oranında arttığı ABD'de, bu duruma gerekçe olarak zayıf ekonomik görünüm ve artan göçmen sayısı gösteriliyor. 

Kaynak: BBC.com

  :

  :

  :

  :

  "'ABD'de aşırı sağcı beyazlar radikal İslamcılardan daha tehlikeli'" hakkında Tweetler

  DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete