Canlı yayında Bakanı terleten asgari ücret sorusu

İsmail Küçükkaya'nın, ’Çalar Saat’te konuk ettiği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e ’Bin lira maaşla nasıl geçinilir anlatır mısınız?’ diye sorması üzerine Bakan zor anlar yaşadı.
Bakan Faruk Çelik, İsmail Küçükkaya'nın asgari ücret ve emekli maaşı konusunda sorduğu soruya cevap vermekte zorlandı. Bir kağıda önce 850, daha sonra 950 ve 1000 yazan Küçükkaya, Bakan Çelik'e 'Bu maaşla nasıl geçinilir?' diye sordu

"İNSAN BUNA MAHKUMSA GEÇİNİR"

Bakan Çelik soru üzerine, "Asgari ücret bir geçim ücreti değil. bir koruma ücretidir. Ama bir insan buna mahkumsa geçinir tabi. Ama bu cümle başka noktalara götürülüyor." dedi.

"EMEKLİLERİMİZ GENÇ EMEKLİ"

Bakan Çelik, emekli maaşlarının düşük olmasının nedenini ise "Bizim emeklilerimiz genç emekli. 48 yaşında, 52 yaşında emekli oldu insanlar. Bugün Türkiye'de 10 milyon 900 bin emekli, 19 milyon çalışan var. Yani nereeyse her çalışan bir emekliye bakıyor. Eğer Türkiye'de emeklilik yaşı 60 olsaydı, bugün emekliler belki iki katı maaş alabilecekti" dedi.

BAKAN'A SORULMAYAN SORU

Çalışma Bakanı'na maaşlar konusunda izleyicilerin cevabını beklediği soruyu soran Küçükkaya, gelen cevap karşısında sorulması gereken bir soruyu ise ya es geçti ya da iktisatçı olmadığı için aklına gelmedi.

Bakan Çelik, emeklilik yaşı nedeniyle Türkiye'de emekli maaşlarının düşük olduğunu söyledi. Ancak Çalışma Bakanı Çelik, programın başında işsizlik konusunda 'Bu sorun tüm dünyanın sorunu. İşsizlik bizim temel sorunumuz' demişti. Küçükkaya'nın bu durumda Çelik'e 'Peki emeklilik yaşı 60 olsaydı işsizlik oranı ne olurdu?' diye sorması beklenirdi. 

İŞTE O ANLAR...


 

 
  • Erol Soysever
    EMEKLİ... Erol Soysever - 16 Nisan 2015 "SAĞLIKTA ve EĞİTİMDE TASARRUF OLMAZ." diyeceğine, "İTİBARDA TASARRUF OLMAZ." diyen R.TAYYİP ERDOĞAN'a UYARI OLSUN !.. Siyasiler, hep şunu söylerler: "Avrupa'da çalışanlar 65 yaşında emekli oluyorlar. Bizimkiler ise, çok daha erken emekli oluyorlar. Bunu engellemek gerek!" Evet onlar geç yaşta emekli oluyor ama, emekli olduğu zaman, eşiyle birlikte dünya gezisine çıkıyor. Bizim emeklilerin aylıkları yeterli olamayacağı için, erken ayrılıp bir ek iş daha yapmak zorunda. Kuşkusuz onu da bulabilirse tabi. İşte bu yöneticiler, madalyonun hep bir yüzünü göstermekte çok uzmandırlar. Emekliye daha fazla para verilemez mi? Verilir tabi. Ama sermaye sınıfına ayrılacak payda düşüş olur o zaman! Siyasilerin görevi, onların arzularını yerine getirmektir. Çünkü devlet, zenginlerin işlerini takip eden bir komitedir !.. www.facebook.com/bagdatcaddesiforumu/photos/a.488005684629017.1073741858.466277386801847/786138778149038/?type=1&theater

:

:

:

:

"Canlı yayında Bakanı terleten asgari ücret sorusu" hakkında Tweetler

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ