Reza Zarrab’ın ortağı Zencani’ye kötü haber

Reza Zarrab'ın büyük ortağı Zencani için 200 bin sayfalık iddianame hazırlandı. Zencani'nin idam cezası alabileceği konuşuluyor.
İran’da devleti 2 milyar 800 milyon dolar dolandırmak suçundan tutuklanan, Reza Zarrab’ın büyük ortağı olduğu ileri sürülen işadamı Babek Zencani hakkında 200 bin sayfalık iddianame hazırlandı.  İşadamı Rıza Sarraf’ın “İran’daki ortağı ya da patronu” olarak tanınan Babek Zencani adım adım idama gidiyor.

İran’da yaptığı milyar dolarlık yolsuzluk suçlamaları nedeniyle tutuklanan işadamı Zencani hakkında 200 bin sayfalık iddianame hazırladı. Zencani’nin dosyasına bugüne kadar birçok idam kararına imza atan bir hakim bakacak.

SUÇU: İRAN’IN EKONOMİK SİSTEMİNİ BOZMAK

Ünlü işadamının uzun süreli bir çalışmanın ardından hazırlanan dosyası,Tahran Devrim Mahkemesi 15. şubeye gönderildi. Dosyanın mütalaasına başlanırken, yargılama sürecini hakim Ebul-Kasım Salavati yürütecek. İran’daki önemli birçok yargı dosyasına bakan Salavati, verdiği onlarca idam kararı nedeniyle tartışma konusu olmuştu.

SAHTE BELGELER DÜZENLEMİŞTİ

Zencani’nin avukatı Kuhpayezade, dosyanın hacimli olması hasebiyle mütalaasının aylar süreceği, bu yüzden yargılanma sürecine ancak birkaç ay sonra başlanabileceğini söyledi. Kuhpayezade, müvekkiline yöneltilen ana suçlamanın “ülkenin ekonomik sistemini bozmak” olduğunu belirtti. Petrolden elde ettiği geliri İran merkez bankası’na eksik aktarmakla suçlanan Zencani, sahte belgeler düzenleyerek devleti yaklaşık 2 milyar 800 milyon dolar dolandırdığı gerekçesiyle Aralık 2013’te tutuklanmıştı.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminde, ambargo altındaki İran’ın para trafiğini kontrol eden, İran petrolünü yaptırımları aşmak amacıyla kurulan şirketler üzerinden satarak büyük bir servet sahibi olan Zencani, faaliyetlerini Türkiye’de Sarraf’la bağlantı içinde yürütüyordu. Sarraf Zencani ile ilişkisini kabul etmişti.

Kaynak: Cumhuriyet

  :

  :

  :

  :

  "Reza Zarrab’ın ortağı Zencani’ye kötü haber" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete